Tworzenie filmów to zajęcie dające dużo satysfakcji. Początki bywają jednak trudne. Kwestie techniczne takie jak dobór sprzętu, jego poprawne ustawienie pod wideo czy postprodukcja filmu niejednemu początkującemu twórcy wideo spędzają sen z powiek. Obróbka wstępna nagranego materiału filmowego czyli tzw. korekcja kolorów wydaje się być bardzo trudna, ale w rzeczywistości tak nie jest, jeśli już opanuje się podstawy. Materiał nagrany w logarytmicznym profilu kolorystycznym lub nagrany w profilu neutralnym zawsze wymaga korekcji kolorów, ponieważ materiał nagrany w taki sposób z założenia jest pozbawiony kontrastu, nasycenia barw i poprawnej ekspozycji. Na czym polega korekcja kolorów w filmie?

  Co to jest korekcja barwna i na czym polega?

  Na samym początku trzeba rozróżnić dwa pojęcia, które bywają stosowane zamiennie, co nie jest poprawne – korekcja kolorów i color grading, czyli gradacja kolorystyczna.

  Korekcja kolorów filmu to mniej zaawansowane działanie, polegające na podstawowych poprawkach, które mają przywrócić nagrany materiał do właściwego, czyli naturalnego wyglądu. W procesie korekcji kolorów pracuje się na balansie bieli, nasyceniu kolorów i kontraście. Z kolei color grading to zabawa kolorem, czyli kreatywne wystylizowane filmu tak, aby kolory pomogły w opowiedzeniu historii jaką ten przedstawia.

  Pierwszym krokiem obróbki wyglądu filmu zawsze jest korekcja kolorów, a drugim color grading. Najpierw trzeba wstępnie przygotować materiał, a dopiero potem można pójść o krok dalej i nadać scenom unikalnego charakteru (np. mrocznego klimatu, radosnego akcentu czy smutku albo samotności). 

  Korekcja kolorów to na początku trudny proces, ale z czasem, kiedy nabierzesz doświadczenia będzie dla Ciebie coraz łatwiejszy. Pozwala między innymi ujednolicić sceny nagrywane np. na różnym sprzęcie, o różnych porach dnia czy w różnych warunkach oświetleniowych. Korekcja kolorów to najprostszy zabieg, który pozwala na nadanie im spójnego wyglądu. Choć proces jest dość czasochłonny, bo trzeba w końcu poprawiać scenę po scenie, to mimo tego da się go szybko opanować, a przy tym daje satysfakcjonujące efekty. 

  Jak poprawnie przeprowadzić korekcję kolorów?

  Jeśli tylko masz wprawione oko, które wychwyci nieprawidłowości, korekcja kolorów nie będzie aż tak wielkim wyzwaniem. Dostępnych jest mnóstwo programów do montażu filmów i pluginów, w których jedną z podstawowych funkcji jest właśnie paleta narzędzi służących do przeprowadzenia poprawnej korekcji kolorów. Po uruchomieniu programu do montażu filmów musisz włączyć widok z wykresami, które pozwolą Ci ocenić jasność nagranego przez Ciebie materiału wideo i rozkładu kolorów, abyś był w stanie ocenić czy balans bieli został ustawiony poprawnie.

  Korekcja kolorów to w dużym uproszczeniu przywrócenie kontrastu i nasycenia kolorów z płaskiego profilu kolorystycznego log. Jeżeli balans bieli wymaga poprawy, to należy go poprawić. Następnie koryguje się poszczególne elementy jasności, czyli cienie (shadows), średnie tony (midtones) i jasne tony (highlights). Cały ten proces możesz sobie przyspieszyć i znacznie ułatwić korzystając z korekcyjnych LUTów, które możesz pobrać ze strony internetowej producenta Twojego aparatu lub kamery.

  Od czego zacząć korekcję kolorów w filmie?

  Przede wszystkim musisz posiadać program do montowania filmów, który posiada zestaw narzędzi do korekcji kolorów. Na rynku jest wiele wartościowych płatnych jak i darmowych programów do montażu wideo. Korekcji kolorów możesz oczywiście uczyć się metodą prób i błędów. Polecam jednak obejrzeć przynajmniej kilka godzin poradników, które bez problemu znajdziesz na YouTube. Możesz też skorzystać z mojego darmowego kursu online z podstaw filmowania aparatem, który zawiera lekcję poświęconą właśnie korekcji kolorów.

  Natomiast do color gradingu przejdź dopiero wtedy, gdy opanujesz podstawy korekcji kolorów. Oczywiście nikt nie zabroni Ci od razu spróbować swoich sił w color gradingu, jednak bez poprawnie przeprowadzonej korekcji kolorów nie osiągniesz kinowego wyglądu swoich produkcji, a przecież to powinno być Twoim celem.