Droga pomiędzy nagraniem filmu a pokazaniem go szerszej publiczności jest długa i dość wyboista. Nagranie ujęć filmowych, czyli etap produkcji to dopiero początek. Kolejny etap, który wymaga ogromy pracy zaczyna się wówczas, gdy film trzeba zmontować, przeprowadzić korekcję kolorów i color grading, obrobić i dodać dźwięk czy nałożyć efekty specjalne. Ten etap przygotowujący materiał do dystrybucji to właśnie postprodukcja filmu. Co warto wiedzieć na ten temat?

  Montaż filmu to tylko jeden z elementów postprodukcji

  Masz aparat lub kamerę, pomysł i zapał do pracy – to świetnie, bo bez tego ani rusz! Jednak zanim Twoje dzieło ujrzy światło dzienne, musi być poddane obróbce. Montaż, korekcja kolorów i color grading to pierwsze kroki. Prace nad filmem można podzielić na trzy główne etapy – preprodukcja, produkcja i postprodukcja. Preprodukcja to etap organizacyjny składający się z wszelkich ustaleń i wszystkich czynności, które muszą zostać wykonane do tego, aby w pełni przygotować się do rozpoczęcia nagrań. Produkcja czyli nagranie materiału filmowego wraz z dźwiękiem, czyli tak zwanej surówki.

  Montaż i praca nad finalną kolorystyką filmu to najbardziej czasochłonne elementy pracy nad projektem video, i oba są częścią postprodukcji. To właśnie w tym kroku dodaje się również ewentualne efekty specjalne i dodatkowe dźwięki, w tym muzykę. 

  Od czego zacząć postprodukcję filmu?

  Żeby zająć się postprodukcją filmu, potrzebujesz nie tylko wprawnego oka i wysoko rozwiniętego poczucia estetyki. Aby film był dobry, czyli estetyczny, przyjemny w odbiorze, wyglądający na profesjonalny i zmontowany tak, aby przedstawiał zrozumiałą historię, potrzebna jest również znajomość przynajmniej podstawowych pojęć z zakresu postprodukcji filmu i dźwięku, takich jak korekcja kolorów i color grading.

  Niezbędny będzie także oczywiście odpowiedni program do obróbki video. Dla osoby początkującej, która tworzy bardziej dla własnej przyjemności, a nie zawodowo, wystarczy darmowy program do montowania filmów z podstawową funkcjonalnością.

  Jeżeli zaczniesz od profesjonalnego programu do montażu filmów, to ogrom funkcji, których tak naprawdę na tym etapie nie potrzebujesz może Cię niepotrzebne przytłoczyć. Zacznij od podstaw:

  • przyswojenia teorii – zapisz się na darmowy kurs dla początkujących twórców video, zapisz się na kursy uczące postprodukcji filmów,
  • testowania podstawowych funkcji na różne sposoby, a dopiero z czasem, po opanowaniu podstaw – kolejnych, bardziej zaawansowanych. 

  Satysfakcja odda Ci godziny spędzone na postprodukcji filmu

  Postprodukcja video to zadanie wymagające i… niewdzięczne. W gotowej produkcji niestety nie widać ile pracy zostało włożone w to, aby film zyskał ostateczną formę. Dojście do perfekcji jest długie i żmudne, a także okupione wieloma godzinami nauki i testowania rozwiązań w praktyce. Pocieszeniem niech będzie jednak to, że postprodukcja jako, że jest procesem trudnym do opanowania, to jak już wejdziesz na odpowiedni poziom to zostawisz konkurencję daleko za sobą. Nie przejmuj się więc, że nie wszystko wygląda od razu tak, jakbyś chciał.