Nawet amator wychwyci to, że filmy nagrywane amatorskim sprzętem różnią się od tych, które oglądamy po obróbce – w telewizji, kinie czy nawet na profesjonalnym kanale na YouTube. Chodzi jednak nie tylko o jakość obrazu, bo niektóre sprzęty amatorskie są pod tym względem świetne i niewiele ustępują profesjonalnym kamerom, ale przede wszystkim o kolorystykę filmu. Color grading, inaczej gradacja kolorystyczna, to jeden z elementów postprodukcji filmu, który ma ogromny wpływ na jego odbiór. Czym jest kolorowanie filmu i po co to robić?

  Na czym polega color grading i jak pokolorować film?

  Tak samo jak w przypadku postprodukcji zdjęć, do postprodukcji filmu potrzebujesz specjalnego programu do montażu. Poza takim programem do wizualnej obróbki filmu, trzeba posiadać wiedzę i szereg konkretnych umiejętności. Na początku trzeba rozróżnić dwie kwestie – korekcję kolorów i color grading. Ten pierwszy zabieg to poprawa kolorów, aby film wyglądał możliwie najbardziej naturalnie, tj. korekcja kontrastu, balansu bieli czy nasycenia kolorów. Dopiero na tak przygotowanym materiale można pójść o krok dalej i nadać filmowi ostatecznego kształtu pod kątem określonej kolorystyki. Ten drugi krok to właśnie kolorowanie filmu, czyli color grading. Najprościej rzecz ujmując, to po prostu nadanie filmowi pożądanych kolorów w kontekście opowiadanej historii czy nadania określonego klimatu. Color grading możesz znacznie przyspieszyć korzystając z LUTów, czyli ze swojego rodzaju filtrów kolorystycznych. Taki LUT (Look Up Table) nakłada się na film, a ten odnosząc się do konkretnych odcieni danego koloru, na tej podstawie zmienia kolorystykę filmu.

  W jakim programie kolorować film?

  Postprodukcja filmów, także na poziomie amatorskim cieszy się dużą popularnością. Dlatego narzędzia do przeprowadzenia gradacji kolorystycznej oferuje zdecydowana większość programów do montażu filmów, nawet te darmowe. Podobnie, jak w przypadku korekcji kolorów, stanowiącej pierwszy krok obróbki kolorystycznej filmu, przed przystąpieniem do edycji materiału warto najpierw zapoznać się z funkcjonalnością programu pod tym kątem. 

  Często programy, które oferują funkcję korekcji kolorów i color gradingu, mają ją dobrze rozbudowaną. Kolorowanie filmu pozwala na uzyskanie naprawdę rewelacyjnych efektów, jeśli tylko wiesz, jak wykorzystać potencjał gradingu. Jeżeli pracujesz na komputerze od Apple, czyli MacBooku, iMacu lub Macu Pro, to zdecydowanie polecam program Final Cut Pro lub DaVinci Resolve. Jeżeli pracujesz na komputerze z systemem Windows, to w tym przypadku moją rekomendacją jest DaVinci Resolve.

  Dobry color grading to przepustka do filmowej jakości

  Reasumując – korekcja kolorów to przygotowanie filmu pod kolorowanie, color grading to uzyskanie określonego efektu kolorystycznego, wybranego klimatu. Sposobów na to jak pokolorować film jest kilka. Nawet amatorska produkcja wideo może uzyskać jakość filmową, jeśli wykonasz kilka podstawowych zabiegów postprodukcyjnych. Do tego wszystkiego wystarczy nawet podstawowy program do montowania filmów, podstawowa wiedza z zakresu jego obsługi, przyda się też dobre oko.