Jeżeli masz już za sobą pierwsze kroki w tworzeniu filmów i pracujesz nad udoskonaleniem ich jakości, warto zainwestować w dodatkowe akcesoria filmowe. Ułatwią one pracę nad nagraniem, oszczędzą frustracji oraz sprawią, że efekt końcowy będzie bardziej profesjonalny. Jednym z akcesoriów, w które warto zainwestować, aby tworzyć lepszej jakości filmy jest gimbal.

  Co to jest gimbal?

  Najprościej mówiąc, gimbal jest to nowoczesny, elektroniczny stabilizator obrazu, którego można używać podczas ruchu. Jest znacznie bardziej zaawansowaną wersją statywu. Gimbal posiada technologię wieloosiowego stabilizowania ujęć filmowych, która niweluje drgania na nagraniach wynikające z poruszania się aparatu czy kamery. Dzięki niej uzyskuje się lepszej jakości materiał filmowy – bardziej płynny i stabilny. Gimbale używane są również w dronach.

  Jak działa gimbal?

  Gimbal wyposażony jest w żyroskop zapewniający stabilizację mechaniczną oraz  miniaturowe silniczki elektryczne i czujniki, dzięki którym wykrywane są wszelkie drgania. Odpowiednia pozycja obrazu względem osi ustawiana jest za pomocą algorytmu, który obliczany jest przez urządzenie dzięki informacjom odczytanym przez czujniki z żyroskopu. 

  Z uwagi na to, że gimbal to urządzenie elektroniczne, potrzebuje on zasilania. Najczęściej gimbale zasilane są poprzez wymienne akumulatory. W zależności od modelu gimbala, baterie te umożliwią nawet do kilkunastu godzin nagrywania.

  Do czego służy gimbal?

  Gimbal przyda się dosłownie każdemu, kto hobbystycznie lub profesjonalnie nagrywa filmy. Oczywiście szczególnie ważne jest stosowanie gimbali podczas nagrywania w ruchu np. w trakcie uprawiania sportu, podczas chodzenia, itd. Zatem gimbal ma szerokie zastosowanie wśród sportowców nagrywających kamerkami sportowymi, jak i vlogerów podróżniczych, którzy tworzą materiał filmowy zwiedzając. Poza tym, do wszystkich pozostałych nagrań “z ręki”, czy z ustawionym aparatem również warto zastosować gimbal, gdyż nie są pozbawione drgań, które psują jakość obrazu, np. przez wiatr poruszający kamerą.

  Jeżeli aspirujesz do dzielenia się swoimi filmami z szerszą publiką, korzystanie z gimbala jest wręcz niezbędne, aby film był przyjemny w odbiorze dla widzów. Nagrywanie z użyciem gimbala powoduje, że obraz jest prosty, stabilny i płynny przez co wygląda nie tylko schludniej, ale też bardziej profesjonalnie. Krótko mówiąc – jakość filmu nagranego z użyciem gimbala jest zauważalnie lepsza.

  Rodzaje gimbali

  W zależności od zaawansowania modelu, gimbal może ustabilizować obraz na jednej, dwóch lub trzech płaszczyznach. Oczywiście najlepsze efekty wizualne dają gimbale trzyosiowe, które wielowymiarowo poziomują obraz, czyli w wymiarze: góra-dół, przód-tył oraz prawo-lewo. Takiego typu gimbale umożliwiają pełen panoramiczny obrót kamery. Na rynku jest duży wybór gimbali trzyosiowych i niekoniecznie oznacza to ich wysoką cenę. Zatem decydując się na zakup warto kierować się parametrem liczby osi, bo to on decyduje w dużej mierze o jakości nagrania.

  Ponadto gimbale mogą być dedykowane poszczególnym urządzeniom, np. tylko smartfonom, kamerkom sportowym lub aparatom fotograficznym. Wówczas posiadają jeden specyficzny uchwyt do konkretnego urządzenia. Jeżeli nagrywasz różnego rodzaju sprzętem na zmianę, najlepiej sprawdzi się gimbal uniwersalny z mocowaniem i rozstawem uchwytów dostosowanym do wielu urządzeń.

  Gimbale różnią się też między sobą wagą, rękojeściami, przyciskami i szeregiem dodatkowych funkcji, np. automatyczne śledzenie twarzy, tryb panoramiczny i wiele innych bardzo wymyślnych i atrakcyjnych zastosowań. Dlatego wybierając urządzenie dla siebie należy odpowiedzieć sobie na pytania czym i co planujemy przeważnie nagrywać. Następnie pod indywidualne potrzeby dobrać odpowiedni wachlarz użyteczności.

  Jaki gimbal wybrać?

  Na rynku znajdziemy gimbale od niespełna dwustu złotych wzwyż. Wybór jest duży i nietrudno stracić głowę w ofertach. Warto zatem kierować się przede wszystkim sprawdzonymi markami, a w dalszej kolejności zwrócić uwagę na konkretne funkcje, na których nam zależy. W rankingach regularnie przodują cztery marki – DJI, Zhiyun, FeiyuTech i Moza.

  Jaki gimbal do aparatu?

  Jaki gimbal do bezlusterkowca wybrać? Wspomniana już firma DJI stworzyła bardzo wiele modeli dedykowanych aparatom. Każdy kolejny był ulepszoną wersją poprzedniego. Gimbale DJI z wyższej półki cenowej są bardzo profesjonalne – potrafią udźwignąć nawet ciężkie aparaty (do 4,5 kg), dzięki czemu można używać ich z różnymi zaawansowanymi obiektywami. Jednak w swojej ofercie DJI przygotowało też tańsze i mniejsze modele, które choć z mniejszym udźwigiem są bardzo solidnym sprzętem. Wyposażone są w bardzo wygodny joystick, który ułatwia sterowanie obrazem oraz ciekawe funkcje, np. SuperSmooth.

  Gimbale marki Zhiyun również cieszą się uznaniem wśród użytkowników aparatów. To właśnie gimbal marki Zhiyun posiada rekordowy wśród tego typu urządzeń udźwig – do 6,5 kg, co z pewnością jest istotnym parametrem dla profesjonalnych filmowców. Dodatkowo gimbale te oferują możliwość nagrywania w pionie oraz dodatkowe baterie w zestawie.

  Wśród gimbali do aparatów warta uwagi jest też marka Moza. Gimbale Mozy mają szereg sprawdzonych funkcji i wygodną obsługę. Różnią się udźwigiem – te dedykowane bardziej zaawansowanym użytkownikom modele uniosą sprzęt ważący do 4,2 kg. Inne, dzięki swojej  kompaktowości przy przyzwoitym udźwigu na poziomie 3 kg, zdobyły uznanie amatorów nagrywania. Dodatkowo Zhiyun wyposażył swoje gimbale w przydatne funkcje, m.in. śledzenie ruchu, nagrywanie w pionie, automatyczną kalibrację. To wszystko przy atrakcyjnych względem konkurencji cenach.

  Jaki gimbal do telefonu?

  Wybór gimbali do smartfonów jest największy spośród innych dedykowanych stabilizatorów. Jednym z wiodących producentów na rynku gimbali jest firma DJI, która oferuje szeroki wybór od podstawowych i niedrogich urządzeń do bardzo zaawansowanych. Nawet proste wersje gimbali DJI posiadają szereg ciekawych funkcji (np. śledzenie wybranego obiektu, beautify, panorama, motionlaps, hyperlapse, dolly zoom, quick roll), którymi można sterować za pomocą specjalnej aplikacji na telefonie. W swojej ofercie DJI ma również kompaktowe i lekkie gimbale – łatwo składające się i zajmujące naprawdę niewiele miejsca, co z pewnością przypadnie do gustu filmowcom często podróżującym. Droższe i bardziej zaawansowane modele gimbali DJI mają dodatkowo magnetyczny system mocowania, co znacznie ułatwia ich użytkowanie oraz dodatkowe funkcje, np. możliwość kontroli gestami, tryb Story.

  Firma Zhiyun podobnie jak DJI proponuje zarówno bardziej zaawansowane, jak i bardzo proste gimbale. Gimbale Zhiyun charakteryzują się wygodnym i płynnym operowaniem ostrością i zoomem dzięki pomysłowym przyciskom i pokrętłom. Oprócz tego posiadają funkcje typowe dla gimbali w średniej półce cenowej: śledzenie obiektów i twarzy, timelapse, motionlaps i hyperlaps. Poza tym niektóre gimbale Zhiuyn świetnie sprawdzą się w podróży dzięki swojej kompaktowości i funkcji kijka do selfie.

  Atrakcyjne cenowo, ale również przyzwoite jakościowo gimbale tworzy firma FeiyuTech. W swojej ofercie mają niedrogie, kompaktowe i proste w obsłudze gimbale, które bogate są w funkcje droższych zamienników. Dodatkowo posiadają rozkładany uchwyt, który spełni funkcję kijka do selfie oraz sterowanie poprzez specjalną aplikację.

  Bardzo podobne produkty oferuje Moza – ich gimbale z niższej półki cenowej są godne polecenia dla amatorów – kompaktowe, ale dające spore możliwości. Wyposażone są we wszystkie podstawowe funkcje z przyjaznym sterowaniem poprzez aplikację oraz wygodne pokrętła.

  Jaki gimbal do GoPro?

  W przypadku kamer sportowych, najczęściej polecane są gimbale FeiyuTech. Posiadają one mocowania pasujące do większości oferowanych na rynku kamer sportowych. To niedrogi sprzęt, który zniesie wymagające warunki, które często występują podczas nagrań kamerkami sportowymi – np. kontakt z wodą. Z ciekawych użyteczności, gimbal ten pozwala na sterowanie za pomocą specjalnej aplikacji również zdalnie – za pomocą Bluetooth. Ponadto, po zakupie specjalnego adaptera, większość gimbali do smartfonów można używać z kamerkami sportowymi.

  Po co używać gimbala?

  Gimbal to narzędzie, które diametralnie poprawia jakość nagrywanych filmów. Obecnie dbanie o niwelowanie wstrząsów i płynność nagrania to standard każdego filmowca profesjonalisty i amatora. Funkcje gimbala pozwalają na nagrywanie profesjonalnie wyglądających, kreatywnych i niespotykanych ujęć filmowych.