Dziś, w dobie wysoko rozwiniętej technologii i łatwego dostępu do sprzętów, nawet amatorskich, które jednak nagrywają filmy w doskonałej jakości, teoretycznie nie ma problemu z tym, żeby nagrania tworzyć samodzielnie. W praktyce bywa jednak różnie i czasem stworzenie własnych zasobów wideo oraz skorzystanie z nich nie jest możliwe. To przede wszystkim sytuacje, w których np.:

 • ujęcie jest bardzo nietypowe i zrealizowanie go wymagałoby wiele przygotowań i pochłonęłoby spory budżet,
 • nagranie go jest niemożliwe ze względów prawnych (np. brak zezwolenia na zarejestrowanie budynku czy danego obszaru),
 • nagranie ujęcia byłoby nieopłacalne, np. ze względu na konieczność wyprawy w daleką lokalizację,
 • w zespole realizującym nagranie brakuje wyspecjalizowanego operatora w ekipie – dotyczy to przede wszystkim ujęć nagrywanych dronem, ale sytuacja może zdarzyć się również w innych przypadkach. 

Kwestie techniczne, organizacyjne i finansowe to główne czynniki decydujące o tym, czy ujęcie lepiej zarejestrować we własnym zakresie, czy opłaci się lepiej skorzystać z filmu dostępnego w banku wideo. Choć w kampaniach reklamowych i promocyjnych zdecydowanie lepiej widziane są własne produkcje, to czasami po prostu o wiele łatwiej, szybciej i wygodniej jest sięgnąć po gotowy film, niż tworzyć go we własnym zakresie.

  Skąd brać klipy wideo do swoich filmów?

  Wiele osób wychodzi z założenia, że jeżeli coś znajduje się w sieci, to jest dobrem wspólnym i można z tego dowolnie korzystać. Tym bardziej, jeśli jest darmowe i można to bez problemu pobrać. Legalnie możesz wykorzystać jednak jedynie zasób, który został udostępniony przez jego autora na licencji. Jej rodzaj określa możliwości, w jakie wideo może zostać wykorzystane. Do wyboru są dwa źródła filmów. Jeden to stocki wideo, udostępniające zasoby na określonej licencji. Druga możliwość to nawiązanie współpracy bezpośrednio z autorem w celu uzyskania zgody na wykorzystanie materiału lub z propozycją współpracy w zakresie nagrania klipu. 

  Stocki z klipami wideo, czyli tak zwane banki wideo

  Skąd najlepiej pobrać klipy wideo do wykorzystania w swoich filmach? Najbezpieczniejszym miejscem są banki wideo, czyli tzw. stocki wideo. Część z nich jest darmowa, część płatna. Największe zalety korzystania ze stocków to:

  • duży wybór zasobów,
  • profesjonalna jakość wykonania,
  • ściśle określona licencja – dzięki temu nie ma żadnych wątpliwości co do możliwości wykorzystania zasobu wideo,
  • w pełni legalne pobieranie i wykorzystanie materiału. 

  Współpraca z twórcą wideo

  Nawiązanie współpracy z producentem filmów wideo to rozwiązanie, które ma tyle samo zalet, co wad. Najważniejszym pozytywem jest to, że taka współpraca daje możliwość realizacji indywidualnych, nawet bardzo wymagających i specyficznych klipów. Do największych wad można zaliczyć to, że taka produkcja będzie przede wszystkim droższa w realizacji, a czas oczekiwania wydłużony względem gotowego materiału do pobrania. Jeżeli przy tym okaże się, że efekt nie jest do końca satysfakcjonujący, pojawia się spory problem, bo oznacza to konieczność nagrywania od nowa, a na to może zwyczajnie nie być już czasu. W przypadku kupowanie plików wideo na stockach, kupujesz gotowe ujęcia, które możesz wcześniej obejrzeć.

  Jakie są licencje na wykorzystanie ujęć filmowych?

  Osoby zajmujące się produkowaniem klipów wideo na stocki zawsze udostępniają swoją pracę na licencji. Określa ona w jaki sposób dobro niematerialne może być użytkowane. Najpopularniejsze rodzaje licencji w przypadku zasobów wideo to royalty-free i copyleft. 

  Licencja royalty-free umożliwia korzystanie z przedmiotu własności intelektualnej po uiszczeniu jednorazowej opłaty. Upoważnia go ona do wielokrotnego i dowolnego wykorzystania wykupionego zasobu. Opłata jest więc jednorazowa i daje prawo do nielimitowanego użytkowania dzieła. Licencja royalty-free nie przenosi na licencjobiorcę autorskich praw majątkowych, dlatego klip wideo może być wykupiony przez innych licencjobiorców. Nie mają oni jednak prawa odsprzedaży go dalej. 

  Drugim wspomnianym rodzajem licencji jest copyleft. Tym, co odróżnia ją od royalty-free, jest możliwość modyfikacji zasobu i jego redystrybucji. 

  Najpopularniejsze stocki z klipami wideo

  Banków z klipami wideo jest sporo. Każdy z nich udostępnia zasoby na różnych zasadach, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi z nich. Tym, co trzeba brać pod uwagę zanim wybierze się konkretne źródło, jest właśnie typ licencji i rozliczeń. Płatności najczęściej są abonamentowe – na rok lub miesiąc i dają dostęp do określonej ilości zasobów lub umożliwiają nielimitowane korzystanie w określonym przedziale czasu. Drugim typem płatności jest jednorazowe wykupienie konkretnego klipu wideo. 

  Storyblocks

  Storyblocks.com to usługa działająca od 2017 roku. Została uruchomiona przez twórców VideoBlocks – platformy, która oferowała bezpłatne zasoby wideo i grafiki. Storyblocks to bank multimediów – wideo, audio i obrazów. Platforma oferuje nieograniczoną liczbę pobrań, elastyczne licencje i przepastną bibliotekę treści, nawet ponad 1,5 mln plików. Zasoby można pobierać zarówno na użytek własny, jak i komercyjny. Spora część jest bezpłatna, dlatego sprawdzi się również w przypadku jednorazowego zapotrzebowania na zasoby. Storyblocks oferuje również oczywiście dostęp do płatnych zasobów. Użytkownicy mają do wyboru plany miesięczne lub roczne. Wszystkie zasoby są profesjonalnej jakości, dlatego bez problemu znajdziesz klipy wideo, których możesz użyć w nawet najbardziej wymagającym projekcie.

  Wśród najważniejszych zalet tego banku multimediów można wyróżnić:

  • nielimitowane pobieranie zasobów – gdy subskrypcja jest aktywna, a także nieograniczone korzystanie z plików nawet wówczas, gdy członkostwo wygaśnie,
  • przejrzyste licencjonowanie – do wyboru są dwa rodzaje licencji – standardowa i dla firm. Obydwie są bezterminowe i możesz z nich korzystać na całym świecie, zarówno na potrzeby prywatne, jak i komercyjne. Co ciekawe, w przypadku gdy wartość projektów nie przekracza 20 000 USD, wystarczy standardowa licencja,
  • ogromną bibliotekę zasobów, bo ponad 835 000 filmów. Warto dodać, że biblioteka jest stale uzupełniana o nowe zasoby, dlatego wybór jest niemal nieograniczony,
  • bezpłatną wersję próbną – to świetna opcja dla tych, którzy chcą przetestować możliwości platformy,
  • konkurencyjne ceny w porównaniu do innych stocków. Storyblocks oferuje opcję nielimitowanego członkostwa w cenie, jaką nieraz trzeba uiścić za pojedynczy zasób wideo 4K,
  • możliwość uzyskania oddzielnego abonamentu na wideo, audio lub obrazy. To dobra opcja w sytuacji, gdy korzystasz tylko z jednego rodzaju zasobów,
  • profesjonalną jakość zasobów – wszystkie pliki wideo są wysokiej jakości, dlatego zawsze możesz pobrać i wykorzystać to, co wpadnie Ci w oko, bez konieczności rezygnacji ze względu na niesatysfakcjonującą jakość. 

  Czy opłaca się korzystać ze Storyblocks? To świetna opcja dla każdego, kto za niewysoką cenę chce korzystać z ogromnej biblioteki zasobów wysokiej jakości. 

  Artgrid

  Artgird.io to kolejny bank z klipami wideo profesjonalnej jakości, któremu warto się przyjrzeć. Ten bank multimediów powstał dzięki twórcom Artlist, czyli banku licencjonującego muzykę. Artgird został powołany do życia wiosną 2019 roku, jako platforma, na której twórcy wideo z całego świata mogą dzielić się swoją twórczością. Podobnie jak w przypadku poprzednika, Artgird oferuje sporą bibliotekę multimediów najwyższej jakości. Co ciekawe, wszystkie są objęte licencją royalty-free, dzięki czemu jeden plik możesz wykorzystać wielokrotnie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

  Co warto wiedzieć zanim zaczniesz korzystać z Artgird.io? Wśród najważniejszych zalet można bez wątpienia wymienić:

  • nieograniczony dostęp do biblioteki – dla wszystkich licencjonowanych subskrybentów,
  • licencję royalty-free – dla wszystkich materiałów wideo,
  • subskrypcję obejmującą komercyjne wykorzystanie klipów – dzięki czemu możesz bez obaw użyć ich według potrzeb i koncepcji,
  • stosunkowo niewielki koszt członkostwa – subskrypcje zaczynają się od około 25 USD miesięcznie,
  • różne plany cenowe – dzięki kilku opcjom do wyboru, każdy znajdzie tę, która najbardziej odpowie na Twoje realne potrzeby,
  • jedną, ogólnoświatową licencję – prosto, nieskomplikowanie i przejrzyście,
  • subskrypcję obejmującą prywatne i komercyjne wykorzystanie klipów,
  • możliwość pobrania materiału w różnych formatach i rozdzielczości,
  • przejrzysty, intuicyjny interfejs – dzięki czemu nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie z poruszaniem się po serwisie i jego obsługą,
  • bibliotekę uzupełnianą na bieżąco – zawsze znajdziesz to, czego potrzebujesz,
  • dodatkowe korzyści – przy opłaceniu subskrypcji na rok, dwa miesiące wychodzą bezpłatnie.

  Artgird nie będzie jednak rozwiązaniem idealnym dla każdego. Do potencjalnych wad można zaliczyć przede wszystkim:

  • brak miesięcznych subskrypcji – dla wielu użytkowników może to być przeszkoda nie do przeskoczenia. Artgird oferuje jedynie roczną subskrypcję, która nie każdemu będzie przecież potrzebna,
  • brak możliwości kupienia pojedynczego zasobu – jak wyżej, możliwe jest jedynie pobieranie w ramach wykupionej rocznej subskrypcji,
  • dość wysoki koszt abonamentu – choć w tym przypadku to kwestia dyskusyjna. Jeśli pliki wideo będą pobierane często i w dużych ilościach, cena okazuje się być w porządku. Jeżeli jednak z banku nie korzysta się rzadko, to roczny plan może dla wielu okazać się zbyt drogi.

  Czy warto korzystać z zasobów Artgird? Jeśli po klipy wideo zamierzasz sięgać sporadycznie, konieczność wykupienia rocznej subskrypcji może być sporą przeszkodą. Jednak jeżeli z biblioteki będziesz korzystać często i będziesz pobierać sporo plików, to Artgird jest zdecydowanie ciekawą opcją do przetestowania.

  Adobe Stock

  Adobe Stock to jeden z najpopularniejszych banków z plikami multimedialnymi, przede wszystkim w zakresie wykorzystania fotografii. Warto wiedzieć, że oprócz zdjęć i grafiki wysokiej jakości, platforma oferuje również szeroki wybór materiałów wideo. Ciekawą opcją, o której warto wspomnieć jest możliwość integrowania klipów wideo zapisanych w kolekcji z usługą Adobe Creative Cloud. Daje ona możliwość poglądu czy edycji klipu wideo bez konieczności opuszczania programu Adobe Premiere Pro. Dodatkową korzyścią jest stosunkowo niewysoka cena członkostwa. 

  Do najważniejszych zalet Adobe Stock w zakresie pobierania zasobów wideo można zaliczyć bez wątpienia:

  • łatwy dostęp do zasobów – także z poziomu aplikacji Creative Cloud,
  • rozszerzoną licencję – dzięki której zasobów możesz używać zawsze w nieograniczonym zakresie,
  • szybkie i wygodne płatności – za swobodny dostęp do zasobów zapłacisz za pośrednictwem PayPal lub kartą kredytową,
  • wszystkie pliki są sprzedawane do użytku komercyjnego – dzięki temu nie ma żadnych wątpliwości co do tego, w jaki sposób możesz je wykorzystać,
  • wszystkie pliki mają rozszerzoną licencję – na licencji podobnej do royalty-free, ale z dodatkowymi bonusami w postaci praw do korzystania z zasobu na różne sposoby bez ograniczeń (drukowanie, wykorzystanie w mediach społecznościowych, itp.). Możesz więc pobierać nieograniczenie wiele razy i bez ograniczeń czasowych, wszystko w ramach jednej, stałej opłaty,
  • wysokość opłaty za dostęp do zasobów jest uzależniona od rozdzielczości wideo – dzięki temu masz realny wpływ na koszty,
  • możliwość wykupienia rozszerzonej licencji – na mocy której zasobów możesz używać także w produktach, które będą następnie odsprzedane,
  • dostęp do obrazów – w ramach licencji zyskujesz także dostęp do zdjęć z zasobów Adobe Stock. 

  Korzystanie z klipów wideo na Adobe Stock nie jest jednak podobnie jak w przypadku innych banków multimediów pozbawione wad. Do potencjalnych niedogodności można zaliczyć:

  • konieczność korzystania z Creative Cloud – w przeciwnym wypadku nie wykorzystasz pełnego potencjału stocka,
  • ograniczona funkcjonalność wyszukiwarki – ma podstawowe funkcje i kiepskie filtry wyszukiwania,
  • brak rabatów – nawet przy dużych zamówieniach Adobe Stock nie oferuje żadnych zniżek.

  Dla kogo korzystanie z zasobów Adobe Stock będzie najkorzystniejsze? To rozwiązanie warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wówczas, gdy jesteś lub zamierzasz być użytkownikiem Creative Cloud. Wybieranie klipów wideo z Adobe Stock jest również dobrym wyjściem wówczas, gdy materiały będziesz pobierać tylko od czasu do czasu.

  Vimeo

  Bank multimediów to dodatkowa usługa oferowana przez serwis Vimeo. Usługa Stock została uruchomiona we wrześniu 2018 roku, osiągając po mniej więcej roku ponad 1 milion klipów wysokiej jakości. Oprócz tego uruchomiona została dodatkowa usługa Vimeo Stock Essentials, która jest bonusem dla użytkowników pakietu Pro lub Business. Vimeo Stock funkcjonuje nieco inaczej niż typowe banki multimediów – serwis pozyskuje i licencjonuje zasoby bezpośrednio od twórców Vimeo. Funkcjonowanie różni się również w kwestii licencji. Na Vimeo Stock uiszcza się jednorazową opłatę, tzw. opłatę licencyjną za wykorzystanie zasobu w projekcie. Wszystkie materiały mają licencję royalty-free. Cena uzależniona jest od rozdzielczości klipu wideo. Te w full HD kosztują kilkadziesiąt euro, a w 4K nawet trzykrotnie więcej. 

  Dlaczego warto skorzystać z biblioteki Vimeo? Zalet jest co najmniej kilka:

  • dość szeroki wybór klipów wideo – materiały są pozyskiwane bezpośrednio od twórców na Vimeo, co gwarantuje ich wyjątkowość i oryginalność,
  • rozbudowana wyszukiwarka – dzięki filtrom możesz uściślić wybór. Masz możliwość filtrowania przez długość klipu, czas trwania, cenę, rozdzielczość, a nawet liczbę klatek na sekundę. Możesz określić również to, czy film znajduje się w zasobach Vimeo Exclusive,
  • kilka pakietów do wyboru w systemie płatności miesięcznych. Każdy z nich zakłada ile GB tygodniowo lub rocznie można pobrać oraz ile osób może korzystać z konta w ramach wybranego planu,
  • możliwość skorzystania z bezpłatnej wersji próbnej – przez miesiąc możesz testować Vimeo Stock.

  Co można zaliczyć do potencjalnych wad? Użytkownicy wskazują na:

  • dość wysoką cenę – nawet najniższy plan, zakładający 5 GB materiału tygodniowo, dla niektórych może być zbyt kosztowny, ze względu na ograniczenia pobierania,
  • brak możliwości informowania o nowych filmach w kategoriach – ze względu na dość ograniczoną bibliotekę, warto byłoby dodać opcję powiadamiania o pojawieniu się nowych zasobów w konkretnych kategoriach,
  • nie zawsze adekwatne wyniki do wyszukiwania – czasem wyszukane wideo nie zawsze odpowiada konkretnie temu, czego użytkownik potrzebuje. 

  Czy warto korzystać z zasobów Vimeo? Warto przekonać się samemu o tym, czy serwis spełnia Twoje wymagania. Na początku warto skorzystać z najniższego pakietu i przetestować zawartość oraz możliwości Vimeo Stock. 

  Shutterstock 

  Shutterstock.com podobnie jak Adobe Stock kojarzy się przede wszystkim z bankiem zdjęć, ale warto wiedzieć, że to również jedna z największych bibliotek zasobów wideo. Oferuje szeroki zasób multimediów: grafiki wektorowej, fotografii, muzyki i klipów wideo. Oferta kierowana jest przede wszystkim do użytkowników komercyjnych: agencji marketingowych, redakcji, itp. Shutterstock to jeden z gigantów wśród tego typu serwisów. Współpracuje z nim ponad 1 milion twórców, dlatego zasoby biblioteki wydają się wręcz nieograniczone. Jest ona aktualizowana co tydzień, a zasoby można liczyć w dziesiątkach milionów. Użytkownicy mają do wyboru kilka opcji płatności – subskrypcję oraz kupowanie zasobów pakietami. W ramach subskrypcji możesz wybrać 5, 10 lub 20 klipów wideo do pobrania miesięcznie. Taki abonament jest opłacany na rok z góry lub co miesiąc. Jeśli nie chcesz korzystać z subskrypcji, to możesz wykupić pakiet 5 klipów do pobrania.

  Co oprócz bogatej biblioteki można zaliczyć do najważniejszych zalet Shutterstock? To przede wszystkim:

  • bieżące aktualizacje zasobów – co tydzień biblioteka jest aktualizowana, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie,
  • różne opcje członkostwa – Shutterstock udostępnia swoje zasoby w kilku różnych, wygodnych dla użytkowników wariantach: dla osób prywatnych, niewielkich firm oraz korporacji,
  • przejrzysty interfejs i łatwa obsługa – dzięki czemu przeglądanie zasobów jest łatwe, przyjemne i szybkie,
  • możliwość edycji pliku przed pobraniem – co gwarantuje idealne dopasowanie klipu wideo do swoich potrzeb,
  • możliwość dopasowania wielkości pliku do potrzeb – na przykład na potrzeby publikacji w social media.

  A co, jeśli chodzi o wady? Użytkownicy wskazują przede wszystkim na wysokie koszty użytkowania serwisu i ograniczoną funkcjonalność edytora.

  Jaki stock wideo wybrać?

  Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od Twoich realnych potrzeb. Przed dokonaniem wyboru warto ustalić w jakiej tematyce będziesz się najczęściej poruszać, ile filmów i jakiej jakości będzie potrzebnych w skali miesiąca, a także czy będą one redystrybuowane.