Ustawianie ostrości podczas filmowania jest zdecydowanie bardziej wymagające niż w przypadku fotografowania. Chcąc dokonać zbliżenia na wybrany element kadru podczas jednego ujęcia, ostrość na wybranym przez nas obiekcie może zostać utracona. Dlatego odpowiednie ustawienie ostrości podczas nagrywania wymaga zarówno dodatkowych umiejętności, jak i sprzętu przeznaczonego specjalnie do filmu.

  Ostrość na nagraniu filmowym

  To właśnie ostrość jest jednym z podstawowych elementów do ustawienia podczas nagrywania ujęcia filmowego. Jeżeli w trakcie nagrywania ostrość niecelowo przeskakuje z głównego obiektu na inne, taki materiał zwyczajnie nie nadaje się do użycia. Przeskakująca ostrość jest męcząca dla oczu widza, irytująca i wygląda nieprofesjonalnie. Jedną z najczęstszych sytuacji, w której występuje problem z ostrością jest użycie zooma w trakcie nagrywania. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zakup lub wypożyczenie obiektywu parafokalnego.

  Czym charakteryzuje się obiektyw parafokalny?

  Rozwiązaniem dla “uciekającej” ostrości na nagraniu w trakcie przybliżania (zoomowania) obrazu jest parafokalność obiektywu. Na rynku istnieją zmiennoogniskowe obiektywy filmowe, których właściwości pozwalają na zachowanie płaszczyzny ostrości podczas zmiany ogniskowej obiektywu. Co to oznacza? Obiekt, na którym ustawiłeś ostrość na początku nagrania będzie cały czas ostry, nawet gdy użyjesz zooma (zmienisz ogniskową). W praktyce pozwala to na zastosowanie wiele istotnych dla zamysłu twórcy zabiegów, np. płynnego, dużego zbliżenia na twarz aktora czy modela, zbliżenia na określony obiekt w tle za aktorem, pokazanie pewnego szczegółu w kadrze nie przerywając ujęcia. Dlaczego parafokalność obiektywu jest tak ważna dla filmowca, a mniej dla fotografa? Co do zasady, podczas fotografowania nie potrzebujesz parafokalności – ostrość korygujesz każdorazowo po zmianie ogniskowej. Natomiast przy zmianie ogniskowej podczas filmu, obiektywem fotograficznym nie byłbyś w stanie na bieżąco korygować płynnie ostrości i obiekty, na których ostrości ci zależało, stawałyby się rozmyte.

  Obiektywy parafokalne na rynku

  Obiektywy parafokalne (technicznie mówiąc transfokatory parafokalne) stosowane są w profesjonalnych produkcjach filmowych. Koszt ich produkcji jest znacznie wyższy niż w przypadku obiektywów fotograficznych. Mimo, że dzisiejsze obiektywy fotograficzne są bardzo zaawansowanymi techonologicznie narzędziami optycznymi, to często nie radzą sobie z utrzymaniem ostrości niezależnie od zmiany ogniskowej. W wielu z nich występuje tzw. oddychanie obiektywu (z ang. focus breathing).

  To międzyinnymi za parafokalność płacimy, chcąc kupić obiektyw filmowy. Z tego powodu kupując obiektyw parafokalny musisz przygotować się na znacznie większy wydatek. Podsumowując, parafokalne obiektywy są ważnym narzędziem dla filmowców. Pozwalają swobodnie korzystać z zooma podczas nagrywania, co daje szerokie możliwości tworzenia ciekawych i dynamicznych ujęć.