Najbardziej rzucającym się w oczy elementem każdej produkcji video są kolory. To one odpowiedzialne są za „efekt WOW”, za profesjonalny i kinowy wygląd filmu, za to jak Twoi widzowie odbierają opowiadaną przez Ciebie historię. Jednak kolorowanie video (color grading) to skomplikowany proces, który wymaga wiedzy i czasu. Jest droga na skróty, dzięki której osiągniesz kinowy wygląd swoich filmów w kilka minut – jest to LUT video, czyli swojego rodzaju filtr do filmu.

Moje LUTY to kreatywne filtry do filmów

Stworzyłem autorskie LUTY „Cztery Żywioły”, które pozwolą Ci szybko – bo kilkoma kliknięciami, i tanio – bo bez setek godzin nauki kolorowania video osiągnąć takie efekty, jakie ja osiągam w moich filmach.

Czym jest LUT video?

LUT, czyli z angielskiego Look Up Table to swojego rodzaju filtr do filmu, stylizujący jego kolory. LUTY można porównać do presetów używanych do obróbki zdjęć w Adobe Lightroom, a w jeszcze większym uproszczeniu – do filtrów na Instagramie. LUT wpływa na kolory materiału video, a więc nadaje mu konkretny wygląd i styl. Nałożenie LUTA na materiał video to dobry punkt wyjścia przy pracy nad wyglądem Twojego filmu. Przeważnie należy zmienić intensywność LUTA, popracować nad cieniami (najciemniejsze partie nagrania), średnimi tonami i jasnymi tonami (najjaśniejsze partie nagrania). Warto również sprawdzić różne temperatury video, ocenić efekt i zdecydować, przy których ustawieniach wygląd filmu jest dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujący. Oczywiście jeżeli samo nałożenie LUTA sprawia, że Twoim zdaniem video wygląda dobrze, to nie zmieniaj ustawień – w końcu to Twój film.

Darmowe LUTY do pobrania

LUTY przeznaczone są do materiałów video nagranych w tzw. profilu LOG lub PROLOST, czyli neutralnym profilu kolorystycznym imitującym LOG. LUT to plik w formacie cube (nazwa_pliku.cube), który obsługiwany jest przez większość programów do montażu filmów, tj. Adobe Premiere Pro, Vegas Pro, DaVinci Resolve, Final Cut Pro X i wiele innych.

Wyślij formularz i pobierz za darmo

Zobacz jakie efekty osiągniesz z LUTAMI video „Cztery żywioły”

Powietrze

Powietrze to LUT, który stworzyłem z myślą o ujęciach nagranych w jasnych sceneriach – zimą, kiedy na ziemi leży śnieg, w środku dnia, kiedy chmury odgrywają rolę naturalnego dyfuzora i w jasnych pomieszczeniach. Charakteryzuje się również wpływem na większość kolorów, nadając im pastelowy wygląd, dzięki czemu film, w którym wykorzystasz ten LUT video będzie przyciągał oko i wzbudzał ciekawość.

lut wideoLUT
lut wideolut wideo

Ogień

Ogień to absolutnie wyjątkowy LUT video, ponieważ nada Twojemu filmowi vintage’owy styl z lekko wypranymi cieniami. Jeżeli wyprane cienie nie trafiają w Twój gust, ale szukasz takiej kolorystyki dla video, to wystarczy, że przyciemnisz cienie (najciemniejsze partie nagrania), a osiągniesz pożądany przez siebie efekt. Ogień stworzyłem z myślą o ujęciach nagranych podczas złotej godziny (golden hour), ale LUT oczywiście nadaje się również do innych ujęć. Idealnie pasuje do stylowych filmów ślubnych i do wszelkich kadrów, w których występuje dużo brązowych odcieni i innych ciemnych kolorów – skóra, ziemia, skały, pola, siano, lasy, stare kościoły, drewno, cegła, itp.

lut wideoLUT
lut wideolut wideo

Woda

Woda to niezwykle elastyczny LUT video. Zmienia odcień prawie każdego koloru, ale robi to z odpowiednim wyczuciem. Musisz jednak wiedzieć, że jest to LUT niepozorny – zrobi cuda z Twoich ujęć dodając cieniom delikatny niebieski połysk, który sprawi, że Twoje filmy będą wyróżniać się na tle innych. Zielony zostanie całkowicie zmieniony, a skóra będzie pięknie nasycona. Woda to filmowy LUT, który pasuje do większości ujęć, więc sprawdzi się również w ujęciach wyprodukowanych w pomieszczeniach i w scenerii miejskiej.

lut wideolut wideo
LOGlut wideo

Ziemia

Ziemia ma jedno zadanie – nadać surowy wygląd Twoim filmom. Przy nim biały i szary lekko żółkną, niebieski blaknie i przechodzi w turkusy, a wszystko nabiera ciepłego i brązowego połysku. Pracując z tym LUTEM nigdy nie możesz zapominać o testowaniu ustawień temperatury ujęcia, bo rezultat może Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. Ziemia to LUT video, który lubi eksperymenty, ale dla takiego efektu końcowego warto się z nim pobawić.

lut wideolut wideo
lut wideoLUT

Planeta (gratis)

Ten filmowy LUT to prezent dla Ciebie, ode mnie. Ale na tym jego wyjątkowość się nie kończy. Planeta stworzony jest dla wszystkich, którzy lubią skandynawski, górski i często chłodny klimat. Lasy i potoki nie są mu obce. Dobrze wypada na ciemniejszych ujęciach. Ciemną zieleń zamienia w zgniłą zieleń, a często nawet w kolory brązowe. Ten LUT video nie daje taryfy ulgowej – wymaga kreatywności – ale jak już go okiełznasz, to Twoje filmy będą miały niepowtarzalny wygląd, który na pewno zostanie doceniony i zapamiętany przez Twoich widzów i klientów.

lut wideolut wideo
lut wideolut wideo

Wyślij formularz i pobierz za darmo

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]