W tym odcinku podcastu…

Zakup karty pamięci każdego może przyprawić o ból głowy. HC czy XC? UHS-I czy UHS-II? V30 czy V90? Większość symboli, które widnieją na kartach pamięci oznacza prędkość zapisu, więc dlaczego jest ich aż tyle, i który z nich tak naprawdę jest ważny? Odpowiedź znajdziesz w tym odcinku podcastu SUPER35. Po przesłuchaniu już nigdy nie będziesz musiał się tym stresować.

Partnerem tego odcinka jest Samsung Memory. Producent kart pamięci Pro Plus i EVO Plus z serii Blue Wave. Więcej na temat tych kart SD znajdziesz na www.samsung.com/pl/memory-storage/memory-card.

Gdzie posłucham podcastu?

Słuchaj podcastu tutaj na stronie (odtwarzacz na górze strony), na Spotify, Apple Podcasts lub Google Podcasts. Subskrybuj SUPER35 w najwygodniejszym dla Ciebie miejscu. Wszystkie odcinki podcastu znajdziesz TUTAJ. Do usłyszenia!

    Transkrypcja odcinka

    Igor: Jak pierwszy raz w życiu wziąłeś kartę pamięci do ręki i spojrzałeś na jej front, to który znaczek od razu wydał ci się oczywisty?

    Maciej: Oczywistą wartością, która stała przy tym znaczku była prędkość maksymalna i wtedy w mojej głowie urodziło się takie fajne poczucie, że jest to prędkość zapisu. I wtedy sobie myślałem, że mam bardzo fajną kartę, która ma dużą prędkość zapisu i będę w stanie sobie na nią nagrywać piękne rzeczy o fajnej rozdzielczości, o fajnym bitracie. Wtedy nie była to prędkość zapisu a była to prędkość odczytu, ale tak jak już wspomniałem w poprzednich odcinkach podcastu, nie miałem wtedy tej wiedzy, że jest to prędkość odczytu i myślałem, że jest to prędkość zapisu, co niejednokrotnie wprowadzało mnie i innych użytkowników tych właśnie kart w błąd. Myślałem, że dysponuję jakąś super kartą a dysponowałem tanią podstawową kartą, która niejednokrotnie nie spełniała moich wymagań. Ale dzisiaj tego typu zabiegi są coraz rzadziej stosowane przez producentów i te obie wartości są mniej więcej takie same, jeżeli chodzi o krój pisma na na tej karcie pamięci i wtedy takie użytkownik widzi przede wszystkim, że od razu są dwie równej wielkości wartości i albo sobie dochodzi poprzez opis na tej karcie albo na opakowaniu co dana wartość oznacza. Jest wtedy bardziej świadomy tego, co kupuje i tego, co ma.

    Igor: I tym krótkim wstępem zaczynamy odcinek, który należy do serii “Słowniczek filmowca”, w której będziemy wam wyjaśniać w jaki sposób możliwie najprostszy rzeczy nieoczywiste i niuanse, z którymi spotykamy się na co dzień, ale nie zawsze wiemy, co te rzeczy oznaczają. Właśnie w tym odcinku porozmawiamy sobie o symbolach, które występują na froncie karty pamięci, ponieważ w te symbole są ewidentnie nieoczywiste.

    Maciej: Kiedy łapiemy pierwszy raz kartę SD do ręki, to jest na niej jakieś tam C1, SDHC,  SDXC, V30, V10 i tak naprawdę nie wiemy, co to oznacza. Na kartonie czy blistrze nie jest to niejednokrotnie wyjaśnione i człowiek nie wie, czy kupił dobrą kartę i czy wsadzając tą kartę do aparatu uzyska to, co chce, czy ta karta będzie w stanie obsłużyć pliki, które chcę nagrać, czy prędkość tej karty jest odpowiednia. 

    Igor: Zaczniemy od symbolu, który właśnie przed chwilą wymieniłeś, czyli SDHC lub SDXC. Pierwsza część tego symbolu jest dość oczywista, ponieważ SD oznacza typ karty, a samo SD oznacza Secure Digital. Natomiast XC i HC oznacza High Capacity i Extended Capacity. Oczywiście w High Capacity mamy dużą pojemność a w Extended Capacity mamy jeszcze powiększoną pojemność. W High Capacity jest system plików FAT32 i takie karty produkowane są do 32 GB, a w SDXC jest system plików exFAT i one produkowane są do aż 2 TB. Ten system plików odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ sam się spotykałem wielokrotnie w swojej karierze, że ktoś się mnie pytał, dlaczego mój aparat po nagraniu jakiegoś dłuższego klipu dzieli mi ten plik na karcie pamięci na osobne pliki i każdy z tych plików ma dokładnie 4 GB i właśnie te 4 GB wynikają z tego, że system plików FAT32 działa dokładnie w taki sposób. No i niestety nic nie jesteśmy w stanie z tym zrobić, dlatego naszą rekomendacją jest po prostu unikać kart HC i kupować karty XC, co w naszej branży nie jest trudne, ponieważ karty HC to maksymalnie 32 GB, a dzisiaj raczej nikt, kto pracuje w branży wideo nie stosuje kart 32 GB, tylko raczej pracujemy na 64 GB i wzwyż. 

    Maciej: To jest bardzo dobra rada. Mówimy też o niej w jednym z poprzednich odcinków, gdzie traktujemy o kartach, że na chwilę obecną dobrze jest zakupić kartę, która ma od 128 GB pojemności wzwyż, żeby z takimi kartami rozpocząć swoją przygodę z filmowaniem.

    Igor: Kolejnym symbolem, na który trzeba zwrócić uwagę jest UHS-I lub UHS-II. Na kartce to jest po prostu rzymskie I lub II. Część karty bezpośrednio na opakowaniach ma napisane UHS-I lub UHS-II. Najprościej te karty jest rozróżnić w taki sposób, że UHS-I mają jeden mają jeden rząd pinów z tyłu, natomiast UHS-II mają dwa rzędy pinów. Czyli, w skrócie można powiedzieć że UHS jest to po prostu typu łącza, czyli to, w jaki sposób karta łączy się z czytnikiem kart pamięci. A typ łącza ma wpływ na zapis i tutaj jeszcze warto dodać, że wartość podana przy tym UHS jest to maksymalna prędkość zapisu. Dla UHS-I jest to 104 MB/s, a dla UHS-II jest to do 312 MB/s. Maksymalna wartość zapisu, co nie oznacza, że ta wartość jest gwarantowana, czyli maksymalnie ta karta może nam przy zapisie wyciągnąć 104 MB/s lub 312 MB/s, ale karta nie gwarantuje nam, że ten zapis będzie osiągał takie wyniki.

    Maciej: Jeszcze jako ciekawostkę tutaj dodamy, że jest jeszcze oznaczenie UHS-III i jest to karta, która posiada prędkość maksymalną zapisy do 624 MB/s, aczkolwiek te karty jeszcze nie wyszły, nie są dostępne i nie wiem, kiedy będą, ponieważ z tego, co się orientujemy, to zostały zapowiedziane już kilka lat temu i od tej zapowiedzi jest cisza, więc jest szansa, że słuchacie tego odcinka w momencie, kiedy już UHS-III ujrzały światło dzienne i dzięki nam macie wiedzę, że one mają prędkość maksymalną zapisu do 624MB/s. 

    Igor: Skoro wiemy, że typ łącza oznacza maksymalną wartość zapisu, to czy na karcie znajduje się oznaczenie, które oznacza gwarantowaną prędkość zapisu?

    Maciej: Taka informacja jest podana na karcie i tą informację oznacza literka w U1 lub U3. Dla U1 jest o 10 MB/s, a dla U3 jest o 30 MB/s, ale nas, jako filmowców, bardziej interesuje oznaczenie jakim jest V i przy nim konkretne wartości: V30, V60, V90. Dla V30 jest to prędkość 30 MB/s, dla V60 jest to 60 MB/s s dla V90 jest to 90 MB/s i tutaj bardzo istotne jest to, aby mieć w świadomości, że jest to minimalna gwarantowana prędkość zapisów, więc dla przykładu, jeżeli posiadasz kartę V90 to 90 nie oznacza, że karta może zapisywać tylko z prędkością 90 MB/s, ale gwarantuje minimalną prędkość takiego zapisu, ponieważ jak wiadomo, karty V90 najczęściej są dużo szybsze niż te 90 MB/s i też samo oznaczenie V tak naprawdę powstało specjalnie dla twórców wideo, ponieważ V odnosi się bezpośrednio właśnie do słowa wideo. W jednym z poprzednich naszych podcastów rekomendowaliśmy kartę V30 jako idealną do nagrywania Full HD, ale w niektórych przypadkach karta V30 nada się również do nagrywania 4K ponieważ, jak już wiecie, 4K nie jest równe 4K, tylko tak naprawdę liczy się bitrate. Jeżeli to 4K jest nagrywane w 150 MB/s, to V30 wystarczy w zupełności. Natomiast, jeżeli nagrywacie w 400 MB/s albo nawet 600 MB/s, to tutaj już potrzebna będzie V60 albo V90 i oprócz tych wymienionych przed chwilą oznaczeń na kartach znajdują się jeszcze oznaczenia, które są oznaczone literą C i jest obok nich jeszcze cyfra i to jest również prędkość minimalna gwarantowana zapisu, aczkolwiek jest to już starsze oznaczenie, ponieważ te prędkości zapisu gwarantowane są niskie, bo to jest 2 MB/s na C2, a dla C10 jest to 10 MB/s.

    Igor: Teraz pewnie części z was zadaje sobie pytanie, którymi oznaczeniami jako twórca wideo muszę się przejmować? Tak naprawdę wszystko sprowadza się do pojemności danej karty oraz do minimalnego gwarantowanego zapisu, czyli oznaczenia V. To są te dwa oznaczenia, które są tak naprawdę najbardziej istotne, jeżeli mówimy o jakości karty w kontekście produkowania wideo na planie zdjęciowym.

    Maciej: Ale wiemy też, że dla niektórych z was ważny jest też odczyt. Jest on podany w MB/s i jeżeli części z was bierze swoją kartę pamięci do ręki i na nią patrzy i się okazuje, że części z tych oznaczeń, o których mówimy w tym odcinku na karcie nie ma, to najprawdopodobniej te wszystkie oznaczenia znajdują się na opakowaniu karty pamięci.