Określenie “ładny kadr” jest bardzo popularne i słyszymy je często. Choć stwierdzenie to przyjęło się w mowie potocznej, z technicznego punktu widzenia nie jest poprawne. Kadr może być szeroki, średni czy wąski, ale nie może być ładny. O tym, że “kadr jest ładny” decyduje jego kompozycja, czyli sposób rozmieszczenia wszystkich elementów, które się w nim znajdują. A najbardziej podstawową metodą komponowania kadru jest trójpodział kadru. Czym jest trójpodział kadru i jak z niego korzystać?

  Co to jest trójpodział kadru?

  Trójpodział kadru, jak sama nazwa wskazuje, dzieli kadr symetrycznie na trzy części w pionie i poziomie. Obiekt, który jest głównym bohaterem kadru powinien znaleźć się na przecięciu linii, które ten kadr dzielą. Zasada ta została zaczerpnięta z malarstwa.

  Ujmując to konkretniej, zasada trójpodziału kadru zakłada skoncentrowanie się wokół czterech, najważniejszych punktów kompozycji, czyli na przecięciu wszystkich linii lub na samych liniach. Umieszczając główny obiekt kadru w tych punktach, niemal automatycznie, w naturalny sposób przyciąga on uwagę odbiorcy. Jeżeli jednak ujęcie ma być wprowadzające, np. widok na miasto z lotu ptaka, warto górną linię wykorzystać jako horyzont. Sposobów na wykorzystanie linii trójpodziału kadru jest wiele. Dowiesz się o nich z mojego darmowego kursu z podstaw filmowania.

  Jeżeli będziesz pamiętać o zasadzie trójpodziału kadru, zdjęcia i filmy będą o wiele przyjemniejsze w odbiorze.

  Kadr centralny w filmie

  Umieszczanie głównego obiektu kadru w samym jego środku jest kwestią nieco dyskusyjną, choć powszechnie praktykowaną, zwłaszcza przez amatorów. Z założenia nie powinno się tego robić – centralny kadr jest przewidywalny i nieprofesjonalny w odbiorze, a uwagę przykuwają bardziej elementy tła, niż główny obiekt. Praktyka pokazuje jednak, że centralna kompozycja kadru może być przepiękna, jeżeli umiejętnie wykorzystasz symetrię. Obiekt umieszczony centralnie wygląda najlepiej wówczas, gdy w jego otoczeniu znajdują się symetrycznie rozmieszczone elementy tła, np. drzewa, filary, mury. Wtedy tworzy się spójna i proporcjonalna całość.

  Jak korzystać z trójpodziału kadru?

  Trójpodział kadru w filmie i w fotografii to najbardziej podstawowa metoda komponowania kadru. Jest to metoda uniwersalna, która zapewni Ci ładne ujęcia, a tym samym ładny film. Oczywiście metod komponowania kadru jest więcej, ale trójpodział kadru jest branżowym standardem, który po prostu trzeba znać. Jeżeli chcesz znaleźć dużo wartościowych przykładów prezentujących trójpodział kadru, to zalecam przeszukanie anglojęzycznej części Internetu, wpisując w Google frazę – rule of thirds. Życzę Ci najpiękniejszych kadrów!