Przypadkowe usunięcie plików z karty pamięci, dysku czy innego nośnika to dla większości z nas jeden z największych koszmarów jaki może się przydarzyć. Pliki często tracimy również wskutek awarii karty pamięci czy dysku. Zdjęcia czy filmy nie muszą jednak przepaść na zawsze, a Ty nie musisz wydawać majątku na firmę informatyczną, który je przywróci. Skorzystaj z programu do odzyskiwania plików. W Internecie znajdziesz ich sporo, dlatego wybrałem moim zdaniem najlepsze, które pomogą Ci przywrócić utracone z karty pamięci zdjęcia czy klipy wideo. Poznaj również dobre i złe praktyki w sytuacji utraty danych – zastosowanie tych dobrych i unikanie złych może mieć znaczny wpływ na powodzenie odzyskiwania plików.

  Odzyskiwanie plików z karty pamięci lub dysku

  Po udanej sesji czy dniu nagraniowym wsuwasz kartę SD do czytnika, otwierasz ją, a tam… nic. Karta pamięci odczytywana jest jako pusta lub pojawia się komunikat o tym, że wystąpił błąd albo, że nośnik jest uszkodzony. Drugi scenariusz to nieumyślne sformatowanie karty SD przez Ciebie lub kogoś, kto trzymał w rękach Twój aparat. Utrata danych zdarza się również wskutek działalności wirusa czy fizycznego uszkodzenia karty pamięci. Przyczyn jest wiele, jednak w każdej sytuacji należy zachować spokój i działać przemyślanie. Niezależnie od tego jaka jest przyczyna utraty danych, podstawowa zasada to – nie panikować. Jest duża szansa na odzyskanie plików z karty pamięci.

  Dobre i złe praktyki w sytuacji utraty danych z karty pamięci

  Karta SD może uszkodzić się nawet wskutek maksymalnego zapełnienia pamięci czy przegrzania aparatu lub kamery. Karta nagle przestaje działać, urządzenie informuje, że plików nie można odczytać, bo są uszkodzone i wydaje polecenie, aby sformatować kartę pamięci? Nie rób tego. 

  Nie zapisuj nowych plików na uszkodzonej lub sformatowanej karcie pamięci

  Pamiętaj o tym, że nawet w sytuacji, która wygląda na beznadziejną, pliki nadal znajdują się na karcie, tylko np. mogą być ukryte. Dlatego powstrzymaj się od chaotycznych działań, a przede wszystkim nie zapisuj nowych plików na tej karcie pamięci (nie rób zdjęć i nie nagrywaj klipów wideo). Dane znajdują się na karcie, chociaż ich nie widać i będą na niej, dopóki nie nadpiszesz ich kolejnymi. Jeżeli więc karta przestanie działać w czasie pracy, po prostu ją wyjmij i nie używaj. Przerwij natychmiast wszelkie operacje, aby uniknąć nadpisania danych. Jeżeli sytuacja dotyczy dysku twardego czy przenośnego, postępuj dokładnie tak samo. 

  Zawsze używaj czytnika kart pamięci

  Chcąc dostać się do zawartości kart pamięci, zrób to przez czytnik kart podłączony do komputera, a nie przez kabel bezpośrednio z aparatu czy kamery. Urządzenia te prawie na pewno będą wydawać komunikat o konieczności sformatowania karty. Jeśli to zrobisz, grzebiesz szanse na odzyskanie danych coraz głębiej.

  Program do odzyskiwania danych z karty pamięci

  Prawie na pewno pojawią się komunikaty o krytycznych błędach, które mogą wskazywać na beznadziejną sytuację. Nie zrażaj się tym jednak. Podstawą odzyskania filmów i zdjęć z uszkodzonej karty pamięci lub utraconych wskutek przypadkowego skasowania jest użycie programu do odzyskiwania danych. Pierwszym krokiem jest przeskanowanie nośnika w poszukiwaniu danych. W zależności od jego pojemności proces może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. W tym czasie najlepiej nie używać komputera ani tym bardziej karty pamięci, aby przypadkiem czegoś nie kliknąć i tym samym wpłynąć negatywnie na jego pracę. Pilnuj również, by komputer nie przeszedł w stan uśpienia.

  Najlepsze programy do odzyskiwania plików z karty pamięci

  Programów do odzyskiwania danych jest sporo, dlatego znalezienie tego najbardziej odpowiadającego na własną rękę może być kłopotliwe. W sytuacji utraty czy uszkodzenia ważnych plików mogą władać nami emocje, a w takim stanie ciężko jest podejmować racjonalne decyzje. Dlatego na wszelki wypadek zawsze warto mieć taki program już zainstalowany i gotowy do użytku. Gdy zajdzie potrzeba, możesz od razu działać, bez zastanawiania się i dokładania sobie kolejnego stresu, a odzyskanie zdjęć czy filmów po sformatowaniu karty pamięci, wskutek jej awarii czy uszkodzenia mechanicznego będzie miało większą gwarancję sukcesu. Oto programy, dzięki którym odzyskanie plików będzie możliwe we własnym zakresie. Są to programy zarówno darmowe, jak i płatne.

  Wondershare Recoverit 

  Kolejnym programem do odzyskiwania danych z karty pamięci jest Wondershare Recoverit. Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Jak zapewnia producent – to narzędzie niezawodne, dzięki któremu możliwe jest odzyskiwanie danych z dowolnego nośnika i urządzenia nawet wówczas, gdy specjaliści od odzyskiwania danych rozkładają ręce. Dużą zaletą programu jest to, że jest multiplatformowy – działa bez problemu zarówno na Windows i macOS. Dlaczego jeszcze narzędzie Recoverit jest chętnie wybierane?

  Zalety Recoverit od Wondershare

  Dzięki programowi Recoverit możesz odzyskać wszystkie typy plików i systemów plików: FAT, APFS, NTFS czy HFS+. Do korzystania z programu nie jest wymagane podawanie danych. 

  • umożliwia odzyskiwanie danych ze wszystkich nośników – kart SD, dysków SSD, dysków twardych, pendrive, kamer (sportowych, samochodowych, a nawet z drona), odtwarzacza muzyki, odtwarzacza wideo, telefonów komórkowych oraz dyskietek,
  • działa na Windows i macOS,
  • odzyskiwanie danych jest proste i skuteczne,
  • program posiada specjalne skanowanie Advaned Video Recovery, w którym można wybrać format wideo utraconego pliku (np. MP4),
  • umożliwia odzyskanie danych utraconych z różnych powodów: wirusa, fizycznego uszkodzenia urządzenia, przypadkowego usunięcia czy sformatowania nośnika,
  • umożliwia odzyskanie filmów w nienaruszonym stanie, także w pierwotnej, doskonałej jakości, jak Ultra HD, 4K czy 8K,
  • ma dwa tryby odzyskiwania utraconych plików wideo – szybki i zaawansowany,
  • program jest dość łatwy w obsłudze, dlatego poradzi sobie z nim nawet niedoświadczona osoba,
  • główne okno programu umożliwia wybór jednego z ośmiu wariantów – jeśli nie wiesz, który będzie najbardziej odpowiedni, wybierz po prostu opcję ogólnego skanowania.

  Wady Wondershare Recoverit 

  Użytkownicy wskazują na dwie potencjalne wady programu: 

  • odzyskane pliki nie zawsze okazują się tej samej jakości, co przed utraceniem – program może więc nieco pogarszać ich jakość,
  • zdarza się, że w czasie skanowania narzędzie się zawiesza.

  Disk Drill

  Odzyskanie plików po sformatowaniu karty pamięci czy przypadkowym usunięciu ich z dysku jest możliwe również dzięki programowi Disk Drill. To narzędzie równie często wybierane i lubiane przez użytkowników, co pozostałe wymienione w tym artykule. Disk Drill to narzędzie skutecznie i bardzo proste w obsłudze, czym zjednuje sobie wielu zwolenników. Z sukcesem pomaga odzyskać dane utracone w różny sposób: poprzez awarię sprzętu lub oprogramowania, przypadkowe skasowanie czy wskutek działania wirusów. Pliki niechcący usunięte z kosza? Program antywirusowy wyrzucił zdjęcie lub dokument, uznając je za zainfekowane? Na szczęście nic straconego!

  Zalety Disk Drill

  Do najważniejszych zalet programu można zaliczyć z pewnością:

  • brak opłat,
  • multiplatformowość, czyli działa na Windows i macOS,
  • prosty interfejs, dzięki któremu z obsługą poradzą sobie nawet osoby średnio obeznane w obsłudze komputera,
  • łatwe filtrowanie plików, z uwzględnieniem ich rozmiaru, typu i daty,
  • możliwość odzyskania plików, których nie udało się odzyskać nawet pomimo przywracania systemu Windows,
  • bardzo łatwą obsługę, która sprowadza się właściwie tylko do wydawania poleceń poprzez kliknięcia myszką,
  • rozpoznawanie i przywracanie ponad 200 typów plików. 

  Za pomocą programu można także odzyskać dane z innych, zewnętrznych nośników danych, jak pendrive czy karty pamięci.

  Wady Disk Drill

  Do potencjalnych wad programu można zaliczyć to, że czas skanowania w poszukiwaniu plików może być dłuższy, niż w przypadku innych programów. Jednak wysoka skuteczność rekompensuje tę niedogodność. Niektórzy użytkownicy mogą czuć również pewien niedosyt związany z tym, że program nie posiada dodatkowych funkcji względem konkurencyjnych propozycji.

  EaseUS Data Recovery Wizard

  EaseUS Data Recovery Wizard to jeden z najczęściej wybieranych programów do odzyskiwania danych z różnych nośników. Nie jest to jednak żadne zaskoczenie, biorąc pod uwagę możliwości tego programu. Jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, a przy tym ma sporo możliwości. Kreator dosłownie krok po kroku przeprowadza użytkownika przez kolejne kroki. Im szybciej użyjesz go po zaistnieniu sytuacji z utratą danych, tym większe prawdopodobieństwo tego, że wszystkie pliki odzyskasz z sukcesem. 

  Zalety EaseUS Data Recovery Wizard

  Ten program działa na wielu płaszczyznach, pozwalając na odzyskanie niemal wszystkich plików – skasowanych przypadkowo plików, usuniętych partycji, danych zainfekowanych i zniszczonych przez wirusy czy znajdujących się na uszkodzonym fizycznie nośniku danych. Co sprawia, że EaseUS Data Recovery Wizard plasuje się na szczycie większości rankingów programów tego typu? 

  • przejrzysty, uporządkowany interfejs użytkownika,
  • doskonała wydajność,
  • kreator prowadzący użytkownika krok po kroku – dlatego z odzyskaniem danych poradzi sobie nawet zupełny amator,
  • responsywna obsługa klienta,
  • brak limitu wielkości plików, jakie można odzyskać,
  • bardzo szybkie, dogłębne skanowanie danych,
  • wiele zaawansowanych funkcji – odzyskiwanie partycji, przywracanie sformatowanego dysku, naprawa uszkodzonych plików,
  • bezpłatna wersja testowa z ograniczeniem do 2 GB danych.

  Wady EaseUS Data Recovery Wizard

  Skoro program jest uważany za zdecydowanego faworyta w swojej kategorii, to czy może mieć jakieś wady? To, co do nich zaliczysz jest kwestią indywidualną, ale warto wskazać kilka najważniejszych, potencjalnych niedogodności. To:

  • różne wersje dla Windows i Mac,
  • nie ma opcji backupu danych,
  • wysoka cena za licencję.

  Choć korzystanie z programu jest kosztowne, to skuteczność działania, prosta obsługa i mnóstwo dostępnych funkcji sprawiają, że jest to wydatek, który warto ponieść – szczególnie, jeśli produkcja wideo albo fotografia, to Twoja praca i zarabiasz na tworzeniu i przekazywaniu plików.

  OnTrack EasyRecovery

  OnTrack EasyRecovery to kolejny program do odzyskiwania utraconych danych, któremu warto się przyjrzeć. Zapewnia łatwy i skuteczny sposób odzyskiwania usuniętych plików (między innymi tych skasowanych przez przypadek), jak również wyodrębniania danych z serwerów w chmurze. 

  Zalety programu OnTrack EasyRecovery

  Ten program, podobnie jak EaseUS Data Recovery Wizard, jest uznawany za jeden z najlepszych w swojej kategorii. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że jego twórcą jest dostawca usług odzyskiwania plików, obecny na rynku od ponad 30 lat. Dzięki temu program jest bardzo skuteczny. Co można wymienić wśród najważniejszych zalet?

  • łatwy w użyciu – przejrzysty interfejs, sporo funkcji do wyboru i prosta nawigacja sprawiają, że z odzyskaniem utraconych danych poradzi sobie praktycznie każdy,
  • wydajny – szybkie skanowanie i przesyłanie danych znacznie usprawnia prace nad odzyskiwaniem usuniętych plików,
  • wielofunkcyjny – program oferuje wiele funkcji, dzięki którym dostarcza kompleksowych rozwiązań w odpowiedzi na różne potrzeby: zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw,
  • możliwość odzyskiwania plików utraconych na różne sposoby – ponowne formatowanie, ataki hakerskie, awaria serwera czy zwykłe, przypadkowe skasowanie zawartości nośnika,
  • łatwe zarządzanie danymi – dzięki programowi możesz zapoczątkować i wykonywać czynności na danych w różnym, wybranym tempie. W prosty sposób zaplanujesz skanowanie systemu, skontrolujesz stan dysków, a także naprawisz usunięte lub uszkodzone pliki z dysków,
  • możliwość odzyskiwania danych z różnych nośników: dysków SSD, HDD, napędów USB, a także nośników optycznych.

  Wady OneTrack EasyRecovery

  W rankingach popularności programów do odzyskiwania usuniętych plików OneTrack EasyRecovery plasuje się bardzo wysoko. Działa bez zarzutu, oferując wiele możliwości i ratując użytkowników w różnych sytuacjach awaryjnych. Aby jednak nie być zupełnie bezkrytycznym, można wymienić przynajmniej dwie potencjalne wady tego rozwiązania. Pierwsza to konieczność ręcznego konfigurowania kopii zapasowych. Druga to wysoka cena wyższego pakietu. Jednak czy są to znaczące wady, czy nie, trzeba ocenić samemu.

  Stellar Data Recovery

  Stellar Data Recovery to kolejna mocna pozycja w zestawieniu programów do odzyskiwania danych. Jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań przez firmy – nie bez powodu zresztą. Program oferuje kilka możliwości skanowania z uwzględnieniem rodzaju utraconych danych. To niezastąpione w sytuacji, w której chcesz odzyskać plik usunięty przed chwilą. Nie ma potrzeby skanowania całego systemu, dzięki czemu proces odzyskiwania zajmie dosłownie chwilę. 

  Zalety programu Stellar Data Recovery

  Program jest łatwy i intuicyjny w użyciu, dzięki czemu przywrócenie plików będzie szybkie, sprawne i przyjemne. Co można zaliczyć do najważniejszych zalet programu? 

  • zaawansowane możliwości wyszukiwania – dzięki którym znacznie ułatwisz sobie zadanie i zidentyfikujesz oraz wyodrębnisz krytyczne dane,
  • obsługuje wszystkie formaty plików i dysków – możesz więc odzyskać dane z wewnętrznych i zewnętrznych dysków twardych i flash, kart pamięci, nośników optycznych, a nawet dysków CD i DVD,
  • dostępność sześciu planów, w tym darmowych.

  Wady Stellar Data Recovery

  Choć program jest ceniony za szybkie i sprawne działanie, to jego słabym punktem mogą być pogłębione skany, które trwają dość długo. Oprócz tego wadą może być wysoka cena. Stellar co prawda nie jest najdroższą platformą do odzyskiwania plików, jednak do tanich też nie należy. Zaletą jest możliwość wyboru różnych planów, ale wadą – właśnie ich cena, która dla wielu może być zbyt wysoka.

  Crashplan 

  Crashplan to ciekawe połączenie narzędzia do przechowywania danych w chmurze i do odzyskiwania ich. Dzięki niemu przechowywanie pełnych, wersjonowanych katalogów wszystkich plików jest znacznie łatwiejsze, a tym samym są one gotowe do przywrócenia dokładnie do wybranej wersji. Choć program został stworzony przede wszystkim z myślą o małych firmach, sprawdzi się również na użytek prywatny. 

  Zalety programu Crashplan

  Crashplan to ciekawa opcja do rozważenia. Automatyczny backup danych w chmurze zapewnia większą stabilność i przede wszystkim spokój – ryzyko trwałej utraty danych przechowywanych w ten sposób jest znacznie mniejsze. Co można wyróżnić wśród najważniejszych zalet tego rozwiązania?

  • brak limitów komputerów i serwerów na koncie,
  • brak limitów miejsca dla różnych urządzeń,
  • brak ograniczeń co do ilości przechowywanych danych,
  • możliwość tworzenia kopii zapasowych zarówno w chmurze, jak i na fizycznych dyskach twardych,
  • miesiąc bezpłatnego testowania,
  • możliwość tworzenia kopii zapasowych w wielu miejscach w jednym czasie,
  • funkcja wersjonowania plików – daje możliwość przechowywania starych wersji plików w nieskończoność, co jest nieocenione w razie awarii, gdy niezbędne jest cofnięcie się do poprzednich wersji plików żeby znaleźć błąd,
  • oprogramowanie nie usuwa starych plików bez pytania – a to w połączeniu z nieograniczonym miejscem w chmurze sprawia, że możesz bez obaw wracać do danych nawet sprzed wielu lat,
  • klient sieciowy umożliwiający planowanie tworzenia kopii zapasowych.

  Wady Crashplan

  Crashplan to bardziej program do backupu danych z opcją ich łatwego odzyskiwania, dzięki nieograniczonemu miejscu w chmurze, niż typowy program do odzyskiwania plików uszkodzonych lub skasowanych z karty pamięci. Warto jednak mu się przyjrzeć, jako opcji na zabezpieczenie plików, bo w razie potrzeby łatwo odzyskasz zawartość nawet całego dysku. Sprawdzi się więc wówczas, gdy kopia zapasowa danych została wcześniej zrobiona.

  Odzyskiwanie danych z karty pamięci

  Wymienione tutaj programy do odzyskiwania danych to oczywiście subiektywny ranking, a ich kolejność jest przypadkowa. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb – inne zapotrzebowanie będzie mieć osoba indywidualna, inne firma. Przed wykupieniem programu warto przetestować możliwości programu w darmowej wersji próbnej, która, choć z ograniczeniami, pokazuje próbkę jego możliwości.