False color to narzędzie w produkcji filmowej i telewizyjnej, które polega na wykorzystaniu specjalnego filtra lub oprogramowania, aby na ekranie podglądowym wyświetlić kolory reprezentujące konkretny poziom jasności poszczególnych elementów kadru.

  Czym jest false color i do czego służy?

  False color to narzędzie, którego głównym zadaniem jest pomóc operatorom i reżyserom w lepszej ocenie poziomu ekspozycji w scenie. W false color różne kolory oznaczają różne wartości jasności, co pozwala na szybkie i łatwe określenie, które elementy kadru są zbyt ciemne lub zbyt jasne. To narzędzie jest szczególnie przydatne podczas filmowania w warunkach słabego oświetlenia, gdzie trudno określić, czy dana scena jest odpowiednio naświetlona czy nie.

  Jak używać false color w kamerze i aparacie?

  Znakomita większość kamer posiada profesjonalne funkcje monitorowania nagrywanego obrazu, takie jak focus peaking, waveform czy właśnie false color. Z kolei aparaty z reguły nie posiadają funkcji false color, ale wystarczy podłączyć zewnętrzny ekran podglądowy, który taką funkcję posiada.

  Palety false color zwykle składają się z kilku kolorów, które reprezentują różne zakresy jasności. Przykładowe kolory i ich znaczenie to:

  • Czerwony – obszar przepalony, zbyt jasny
  • Żółty – obszar jasny, ale nie przepalony
  • Różowy – obszar naświetlony o jeden stopień nad middle gray
  • Zielony – obszar neutralnie naświetlony (middle gray; 18% szarości), który zwykle reprezentuje prawidłowy poziom jasności
  • Niebieski – obszar ciemny, ale nie zbyt ciemny
  • Fioletowy – obszar zbyt ciemny, tracący szczegóły

  Dzięki false color w łatwy sposób możesz monitorować poziom ekspozycji na ekranie, aby uzyskać pożądany efekt. Na przykład skóra, czyli twarz bohatera w większości przypadków powinna być naświetlona do kolorów różowo-zielonych, aby wyglądała poprawnie.

  Ważne jest, aby pamiętać, że false color to jedna z wielu technik służących do uzyskiwania odpowiedniej ekspozycji w filmowaniu, a nie jest to jedyna i uniwersalna metoda.

  Jak korzystać z false color?

  Aby skutecznie korzystać z funkcji false color w kamerze, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kroków:

  1. Aktywuj funkcję false color w kamerze lub ekranie podglądowym.
  2. Jeżeli masz taką możliwość, to wybierz paletę kolorów, która będzie odpowiadać sytuacji filmowej oraz indywidualnym preferencjom wizualnym. Palety false color mają różne kolory i zakresy jasności, więc wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.
  3. Ustaw odpowiednią dla sceny wartość ekspozycji. False color pomoże Ci monitorować poziom jasności w kadrze.
  4. Na ekranie obserwuj poszczególne obszary kadru i ich kolor, aby określić, które obszary są zbyt jasne, a które zbyt ciemne. Skoncentruj się na obszarach, które są najważniejsze dla Twojej sceny.
  5. Skorzystaj z filtra szarego (filtra ND) lub przymknij przysłonę obiektywu, jeśli na ekranie monitora widzisz zbyt jasne obszary, które są zbyt jasne lub przepalone. Doświetl scenę lub otwórz przysłonę, jeśli na ekranie monitora widzisz zbyt ciemne obszary, które tracą szczegóły.
  6. Dopasuj ekspozycję, a następnie dokładnie sprawdź efekty z wyłączonym false color. Testuj false color na różnych ustawieniach kamery lub aparatu i w różnych warunkach oświetleniowych, aby uzyskać najlepsze wyniki dla Twoich produkcji wideo.