Jak wykorzystać wideo do promocji eventu?

Mówi się, że wideo to format przyszłości i już niedługo zdecydowana większość treści w Internecie będzie właśnie w tej formie. W marketingu wideo odgrywa niezwykle istotną rolę, gdyż jest najsilniejszym narzędziem do komunikowania wartości marki i budowania jej eksperckiego wizerunku. W biznesie jak to w biznesie – są branże, w których taka forma komunikacji marketingowej nie jest skuteczna, ale są też takie, w których jest kluczowa i zdecydowanie do tej drugiej grupy zalicza się branża eventowa. Jak zatem wykorzystać wideo do promocji Twojego szkolenia, konferencji czy wydarzenia branżowego?

Przygotuj kilka formatów wideo do promocji wydarzenia

W branży eventowej przyjęło się, że organizator wydarzenia zatrudnia studio produkcyjne do przygotowania wideo-relacji. Nie ma w tym nic złego, ponieważ każdy event manager powinien zadbać o dobrze przygotowaną relację, za pomocą której będzie mógł w przyszłości promować kolejne edycje wydarzenia. Jednak tak jak pisanie bloga bez strategii nie jest content marketingiem, tak produkcja i dystrybucja wideo bez strategii nie jest wideo marketingiem. Skoro wideo-relacja to nie wszystko, to w co jeszcze inwestować?

Postaw swojego klienta w centrum i opowiedz jego historię

Uczestnika interesują realne korzyści wynikające z udziału w Twoim evencie – jakie czekają go doświadczenia (np. malownicza górska lokalizacja, zamiast nudnego ośrodka konferencyjnego, w którym był już kilkanaście razy i na pamięć zna drogę do toalety), czego się nauczy, kogo pozna, czy będzie miał możliwość wykorzystania uczestnictwa w wydarzeniu do realizacji swoich celów biznesowych, itd. Zdefiniuj kluczowe persony klientów Twojego wydarzenia i przygotuj cykl krótkich wideo opowiadających ich historie w kontekście nadchodzącego eventu. Dzięki temu jeszcze przed zakupem poczują, że bilet wart jest każdego grosza.

Relacja na żywo – niech nieobecni będą obecni

LIVE to najbardziej angażujący format wideo w Internecie. Wszystko za sprawą kanałów social media, takich jak Facebook, YouTube i Instagram, które posiadają natywne funkcje pozwalające prowadzić relacje na żywo bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Jedno kliknięcie i jesteś LIVE. Jak wykorzystać taki format do promocji eventu?

Płatny lub bezpłatny dostęp do zdalnego uczestnictwa w evencie

Jeżeli bilet na Twoje wydarzenie jest płatny, to uruchom własną platformę VOD, dzięki której będziesz sprzedawać płatny dostęp do transmisji na żywo, a po zakończeniu eventu ładnie opakowane nagrania z wystąpieniami prelegentów. Możesz też prowadzić cykl krótkich relacji na żywo bazujących na idei tzw. behind the scenes, czyli pokazać atmosferę panującą na evencie bez dawania dostępu do płatnego know-how. Jeżeli bilety są bezpłatne, to transmisję możesz prowadzić w trakcie imprezy. Dzięki takiej strategii zwiększysz przychody skalując to co pozornie nieskalowalne, zwiększysz zasięgi swoich filmów i świadomość marki swojego eventu.

Real time wideo, czyli dystrybucja filmów w czasie rzeczywistym

Real time wideo to skuteczne narzędzie do budowania marki wydarzenia, ponieważ robi ogromne wrażenie na jego potencjalnych uczestnikach. Wyobraź sobie, że ekipa filmowa zaczyna nagrywać materiał o 9:00, po godzinie nagrywania przekazuje go do montażysty znajdującego się na terenie obiektu wydarzenia, a po 3 godzinach wideo-relacja znajduje się już w Twoich kanałach social media. Event zaczął się o 10:00, a o 12:00 można już obejrzeć pierwszą część relacji. Przy odpowiednim zarządzaniu uczestnikami sprawisz, że będą udostępniać Twój film jeszcze w trakcie imprezy.

Webinary, czyli teaser właściwego eventu

Aby wzbudzić zaufanie potencjalnych uczestników Twojego eventu i zwiększyć ich podatność na zakup biletu możesz zorganizować serię webinarów z prelegentami. Każdy z nich może przeprowadzić godzinny webinar, w którym przekazałby namiastkę tego, co planuje zaprezentować na scenie. Ponadto webinar możesz nagrać i wykorzystać go jako kreację marketingową do kampanii reklamowej promującej wydarzenie.

Dopasuj wideo do medium, w którym będziesz je dystrybuować

Każde medium rządzi się swoimi prawami, a to daje Ci znacznie więcej możliwości dotarcia do dużej liczby potencjalnych uczestników i do komunikowania wartości jakie stoją za Twoim wydarzeniem.

Na YouTube publikuj długie i pełnowartościowe wersje filmów w proporcji 16:9. Badania przeprowadzone przez vidyard.com wykazują, że 86% biznesowych materiałów wideo oglądana jest na komputerach biurkowych, więc YouTube to idealne miejsce na takie publikacje. Na Facebooka wrzucaj krótsze wersje w proporcjach kwadratu, czyli 1:1, aby wygodnie się je oglądało na komputerze i na smartfonie. Nie zapomnij o napisach. 56% opublikowanych w 2017 roku wideo jest krótsza niż dwie minuty, więc przy publikacjach facebookowych miej na uwadze tę tendencję. Na Instagramie jako posty publikuj pionowe, maksymalnie 60-sekundowe wideo teasery w proporcjach 4:5, a na Stories w proporcjach 9:16.

Niech odbiorcy czują sens obecności we wszystkich Twoich kanałach, dlatego ważne jest, aby filmy nie były swoimi kopiami, i aby dobrze wyglądały w odpowiednich dla każdego medium proporcjach.

Wideo to element strategii komunikacji Twojej marki

Przy produkcji i dystrybucji materiałów wideo należy opierać się na strategii marketingowej i na wcześniej opracowanym kalendarzu publikacji. Sprawa wydaje się z pozoru banalna – nakręćmy filmik, wrzućmy go na Facebooka i niech hula. Z pozoru, ponieważ wideo to miecz obusieczny, którym możesz się poważnie zranić. Wyobraź sobie, że w realizację wideo-relacji swojego eventu inwestujesz 20 000 zł netto, a ona nie przynosi żadnych wymiernych efektów. Czy to wina filmu? Nie. To wina braku marketingu i strategicznego działania. Dlatego powstał wideo marketing. Powodzenia!

Przeczytaj również:

Jak poprawnie wycenić produkcję wideo? Wycenienie realizacji projektu wideo z pozoru wydaje się łatwe. Na podstawie własnych kryteriów wyceniasz swoją roboczogodzinę, następnie mnożysz ją przez liczbę godzin do przepracowania i gotowe. Jednak jest kilka kluczowych elementów, których większość początkujących producentów wideo nie bierze pod uwagę, co w konsekwencji kończy się niedoszacowaniem wyceny, a to z...
Webinar czy kurs wideo online – co sprawdzi się lepiej? To, jak wielki jest potencjał formatu wideo, świadczy chociażby fakt, ze YouTube od jakiegoś czasu jest nie tylko największą internetową bazą filmów, lecz również drugą co do popularności wyszukiwarką. Format ten jest wykorzystywany przez firmy w celach rozrywkowych, informacyjnych i rzecz jasna marketingowych. Jaką formę wideo najlepiej wybrać aby osiągnąć założone e...
22c53b74a973fb2d9d91a5d59b57ede6?s=100&d=mm&r=g - Jak wykorzystać wideo do promocji eventu?
Igor Podgórski

Cześć! Jestem konsultantem marketingowym do wynajęcia. Pomagam firmom budować silne marki. Tworzę rozwiązania dla filmowców pracujących na aparatach i uczę ich robić lepsze filmy. Współpracuję z markami w zakresie produkcji wideo do Internetu.

Skupiam się w nowoczesnych formach komunikacji marketingowej, takich jak wideo marketing i marketing w mediach społecznościowych.

Dowiedz się jak mogę pomóc Twojej firmie…

2018-11-20T00:19:53+00:00