Mówi się, że video to format przyszłości i już niedługo zdecydowana większość treści w Internecie będzie właśnie w tej formie. W marketingu video odgrywa niezwykle istotną rolę, gdyż jest najsilniejszym narzędziem do komunikowania wartości marki i budowania jej eksperckiego wizerunku. W biznesie jak to w biznesie – są branże, w których taka forma komunikacji marketingowej nie jest skuteczna, ale są też takie, w których jest kluczowa i zdecydowanie do tej drugiej grupy zalicza się branża eventowa. Jak zatem wykorzystać video do promocji Twojego szkolenia, konferencji czy wydarzenia branżowego?

Przygotuj kilka formatów video do promocji wydarzenia

W branży eventowej przyjęło się, że organizator wydarzenia zatrudnia studio produkcyjne do przygotowania videorelacji. Nie ma w tym nic złego, ponieważ każdy event manager powinien zadbać o dobrze przygotowaną relację, za pomocą której będzie mógł w przyszłości promować kolejne edycje wydarzenia. Jednak tak jak pisanie bloga bez strategii nie jest content marketingiem, tak produkcja i dystrybucja video bez strategii nie jest video marketingiem. Skoro videorelacja to nie wszystko, to w co jeszcze inwestować?

Postaw swojego klienta w centrum i opowiedz jego historię

Uczestnika interesują realne korzyści wynikające z udziału w Twoim evencie – jakie czekają go doświadczenia (np. malownicza górska lokalizacja, zamiast nudnego ośrodka konferencyjnego, w którym był już kilkanaście razy i na pamięć zna drogę do toalety), czego się nauczy, kogo pozna, czy będzie miał możliwość wykorzystania uczestnictwa w wydarzeniu do realizacji swoich celów biznesowych, itd. Zdefiniuj kluczowe persony klientów Twojego wydarzenia i przygotuj cykl krótkich video opowiadających ich historie w kontekście nadchodzącego eventu. Dzięki temu jeszcze przed zakupem poczują, że bilet wart jest każdego grosza.

Relacja na żywo – niech nieobecni będą obecni

LIVE to najbardziej angażujący format video w Internecie. Wszystko za sprawą kanałów social media, takich jak Facebook, YouTube i Instagram, które posiadają natywne funkcje pozwalające prowadzić relacje na żywo bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Jedno kliknięcie i jesteś LIVE. Jak wykorzystać taki format do promocji eventu?

Płatny lub bezpłatny dostęp do zdalnego uczestnictwa w evencie

Jeżeli bilet na Twoje wydarzenie jest płatny, to uruchom własną platformę VOD, dzięki której będziesz sprzedawać płatny dostęp do transmisji na żywo, a po zakończeniu eventu ładnie opakowane nagrania z wystąpieniami prelegentów. Możesz też prowadzić cykl krótkich relacji na żywo bazujących na idei tzw. behind the scenes, czyli pokazać atmosferę panującą na evencie bez dawania dostępu do płatnego know-how. Jeżeli bilety są bezpłatne, to transmisję możesz prowadzić w trakcie imprezy. Dzięki takiej strategii zwiększysz przychody skalując to co pozornie nieskalowalne, zwiększysz zasięgi swoich filmów i świadomość marki swojego eventu.

Real time video, czyli dystrybucja filmów w czasie rzeczywistym

Real time video to skuteczne narzędzie do budowania marki wydarzenia, ponieważ robi ogromne wrażenie na jego potencjalnych uczestnikach. Wyobraź sobie, że ekipa filmowa zaczyna nagrywać materiał o 9:00, po godzinie nagrywania przekazuje go do montażysty znajdującego się na terenie obiektu wydarzenia, a po 3 godzinach video-relacja znajduje się już w Twoich kanałach social media. Event zaczął się o 10:00, a o 12:00 można już obejrzeć pierwszą część relacji. Przy odpowiednim zarządzaniu uczestnikami sprawisz, że będą udostępniać Twój film jeszcze w trakcie imprezy.

Webinary, czyli teaser właściwego eventu

Aby wzbudzić zaufanie potencjalnych uczestników Twojego eventu i zwiększyć ich podatność na zakup biletu możesz zorganizować serię webinarów z prelegentami. Każdy z nich może przeprowadzić godzinny webinar, w którym przekazałby namiastkę tego, co planuje zaprezentować na scenie. Ponadto webinar możesz nagrać i wykorzystać go jako kreację marketingową do kampanii reklamowej promującej wydarzenie.

Dopasuj video do medium, w którym będziesz je dystrybuować

Każde medium rządzi się swoimi prawami, a to daje Ci znacznie więcej możliwości dotarcia do dużej liczby potencjalnych uczestników i do komunikowania wartości jakie stoją za Twoim wydarzeniem.

Na YouTube publikuj długie i pełnowartościowe wersje filmów w proporcji 16:9. Badania przeprowadzone przez vidyard.com wykazują, że 86% biznesowych materiałów video oglądana jest na komputerach biurkowych, więc YouTube to idealne miejsce na takie publikacje. Na Facebooka wrzucaj krótsze wersje w proporcjach kwadratu, czyli 1:1, aby wygodnie się je oglądało na komputerze i na smartfonie. Nie zapomnij o napisach. 56% opublikowanych w 2017 roku video jest krótsza niż dwie minuty, więc przy publikacjach facebookowych miej na uwadze tę tendencję. Na Instagramie jako posty publikuj pionowe, maksymalnie 60-sekundowe video teasery w proporcjach 4:5, a na Stories w proporcjach 9:16.

Niech odbiorcy czują sens obecności we wszystkich Twoich kanałach, dlatego ważne jest, aby filmy nie były swoimi kopiami, i aby dobrze wyglądały w odpowiednich dla każdego medium proporcjach.

Video to element strategii komunikacji Twojej marki

Przy produkcji i dystrybucji materiałów video należy opierać się na strategii marketingowej i na wcześniej opracowanym kalendarzu publikacji. Sprawa wydaje się z pozoru banalna – nakręćmy filmik, wrzućmy go na Facebooka i niech hula. Z pozoru, ponieważ video to miecz obusieczny, którym możesz się poważnie zranić. Wyobraź sobie, że w realizację videorelacji swojego eventu inwestujesz 20 000 zł netto, a ona nie przynosi żadnych wymiernych efektów. Czy to wina filmu? Nie. To wina braku marketingu i strategicznego działania. Dlatego powstał video marketing. Powodzenia!

Przeczytaj również:

Webinar czy kurs video online – co sprawdzi się lepiej? To, jak wielki jest potencjał formatu video, świadczy chociażby fakt, ze YouTube od jakiegoś czasu jest nie tylko największą internetową bazą filmów, lecz również drugą co do popularności wyszukiwarką. Format ten jest wykorzystywany przez firmy w celach rozrywkowych, informacyjnych i rzecz jasna marketingowych. Jaką formę video najlepiej wybrać aby osiągnąć założone e...
Jak poprawnie wycenić produkcję video? Wycenienie realizacji projektu video z pozoru wydaje się łatwe. Na podstawie własnych kryteriów wyceniasz swoją roboczogodzinę, następnie mnożysz ją przez liczbę godzin do przepracowania i gotowe. Jednak jest kilka kluczowych elementów, których większość początkujących producentów video nie bierze pod uwagę, co w konsekwencji kończy się niedoszacowaniem wyceny, a to z...
Najlepsze darmowe programy do montowania filmów – który wybrać? Każdy filmowiec, bez wyjątku, na początku swojej kariery musi stanąć przed wyborem programu do montażu video, ponieważ jest to narzędzie, bez którego nie da się skończyć filmu, a tym bardziej dostarczyć go klientowi. Zaczynając przygodę z filmowaniem na aparatach inwestujemy w zasoby rozsądnie, aby nie popełnić biznesowego falstartu, a każdy z nas wie, że aparaty, obi...