Pisanie postów i wstawianie zdjęć zostało zdetronizowane przez nadawanie w sieci na żywo? To śmiała teza, jednak prawdziwa. Komunikacja za pomocą postów czy obrazów powoli odchodzi do lamusa na rzecz osobistego, emocjonalnego i spontanicznego przekazu. Livestreamy, czyli właśnie transmisje na żywo, zdobywają coraz większą popularność z dnia na dzień. Na livestramach można również zarabiać, o czym wiedzą doskonale gracze. Transmisje na żywo są jednak również doskonałym narzędziem komunikacji w biznesie. Z czego wynika ich popularność? Jakie rozwiązania do nadawania na żywo są najlepsze?

  Dlaczego transmisje na żywo cieszą się tak dużą popularnością?

  Dziś komunikacja przez sieć dominuje niemal wszystkie inne formy kontaktu. Nic dziwnego – w końcu Internet i różne narzędzia pozwalają na błyskawiczne połączenie się z osobami nawet na drugiej półkuli w ciągu kilku sekund.

  Transmisje live z wydarzeń kulturalnych czy sportowych nie są żadną nowością. Funkcję “live” oferuje zarówno Facebook, jak i YouTube, jednak dopiero wzrost dostępności profesjonalnych narzędzi do transmisji live dla „zwykłych” użytkowników sieci tchnął w ten rodzaj komunikacji nowe życie.

  Live w marketingu i biznesie – dlaczego to najlepszy sposób komunikacji?

  Ze wszystkich dostępnych kanałów komunikacji to właśnie Internet jest tym najpopularniejszym – już nie tylko na płaszczyźnie prywatnej, ale także biznesowej. Możemy pisać, dzielić się obrazami i materiałami video. Internet to najsprawniejszy, najszybszy i najbardziej efektywny sposób dotarcia do odbiorców. To właśnie marketing internetowy przynosi dziś najwięcej korzyści. W ten sposób dociera się do znacznie szerszego grona odbiorców niż innymi kanałami komunikacji. Sieć daje również możliwość natychmiastowego feedbacku, dzięki czemu nieustannie można pracować nad marką, marketingiem i produktem.

  Utrzymywanie kontaktu z odbiorcami dzięki transmisjom na żywo to najlepszy sposób na interakcję i pozostawanie z nimi w bieżącym kontakcie. Livestream, w przeciwieństwie do innych form komunikacji w Internecie jest wielowymiarowy. Nagranie video może być zmontowane i jest reżyserowane. Live jest autentycznym komunikatem w czasie rzeczywistym, dzięki czemu przekaz jest uwiarygodniony, a dystans między nadającym a użytkownikiem jest maksymalnie skrócony.

  Transmisje live, a video marketing

  Jeszcze kilka lat temu nikt nie mógł przewidzieć tego, że livestreamy zdobędą uznanie praktycznie natychmiast. Jednak dziś uruchamiając Facebooka czy YouTube widać, że ta forma video marketingu ma się doskonale i ciągle ewoluuje. Zapraszam Cie do zapisu na mój kurs online z realizacji ładnych transmisji live w social media.

  W tej formie odbywają się dziś konferencje biznesowe. Artyści coraz częściej komunikują się ze swoimi fanami właśnie przez transmisje live. Urządzają także wirtualne spotkania z innymi artystami, powiadamiają o nowościach i zmianach czy odpowiadają na żywo na pytania uczestników takich spotkań. Przeglądając Facebooka czy YouTube’a coraz częściej można zobaczyć również transmisje na żywo z koncertów, amatorskich zawodów sportowych, ale także treningu z psem czy zwykłego, towarzyskiego karaoke.

  Livestream to prosty, skuteczny i mający duży zasięg sposób na pokazanie się światu, zakomunikowanie czegoś i sprzedaż swoich produktów. Cokolwiek chcesz przekazać – idzie w eter od razu jako niewyreżyserowane, pełne emocji i naturalności. Aby jednak livestream był w pełni profesjonalny, stabilny i bez ryzyka kłopotów technicznych, warto poznać rozwiązania poza tymi, które w standardzie oferuje Facebook czy YouTube.

  Najlepsze programy do prowadzenia Facebook Live, YouTube Live i nie tylko

  Livestream może dać ci potężną przewagę nad konkurencją – jednak pod warunkiem, że będziesz w stanie wykorzystać jego moc możliwości. Rozwiązania oferowane przez YouTube i Facebook to podstawowe, bezpłatne i dostępne dla każdego, jednak nie wolne od wad narzędzia. Mogą być wystarczające na potrzeby prywatnych użytkowników, którzy transmisje online prowadzą sporadycznie, najczęściej dla swoich znajomych i obserwatorów z tych mediów społecznościowych.

  Jeśli jednak zależy Ci na profesjonalnym wizerunku, nie możesz pozwolić sobie na ryzyko jakiejkolwiek wpadki.

  Z myślą o potrzebach wymagających użytkowników powstaje coraz więcej programów właśnie do prowadzenia transmisji online. Do wyboru są zarówno programy instalowane na komputerze, jak i te przeglądarkowe. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Na szczęście wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością bez problemu znajdziesz taki program, który spełni twoje oczekiwania.

  Przedstawiam trzy programy do zainstalowania oraz trzy webowe, którym warto się przyjrzeć. Są to propozycje zarówno darmowe, jak i płatne.

  Programy do transmisji live instalowane na komputerze

  Do prowadzenia livestreamów możesz wybrać któryś spośród programów do zainstalowania na komputerze. Takie rozwiązanie daje ci możliwość indywidualnego skonfigurowania wszystkich ustawień, dzięki czemu uruchamiając go po raz kolejny, możesz od razu rozpocząć transmisję.

  Pewną wadą takich programów jest to, że proces encodowania video, czyli przekonwertowania sygnału tak, aby nadawał się do transmisji live realizowany jest przez Twój komputer – głównie wykorzystuje procesor, często kartę graficzną i trochę pamięci RAM. Jeżeli Twój komputer ma średnie lub mocne podzespoły, to livestreaming realizowany za pomocą takiego programu będzie wyglądał dobrze i działał prawidłowo. Jeżeli jednak Twój komputer jest słaby, to odbije się to jakości transmisji, ponieważ albo live będzie gubił klatki (nie będzie płynny) albo będziesz zmuszony ustawić niższy bitrate i rozdzielczość, co spowoduje spadek jakości video.

  Na jaki program do transmisji na żywo się zdecydować? OBS Studio, Wirecast i Ecamm Live to jedne z lepszych propozycji. Co oferują?

  OBS Studio

  OBS Studio to najpopularniejszy darmowy program do livestreamów. Przez wielu użytkowników jest uważany za najlepszy software w swojej kategorii. Działa na sprzętach opartych o systemy Windows, macOS i Linux.

  Podstawowe funkcje OBS Studio:

  • bezproblemowa łączność z Facebook, YouTube, Twitch, Daily Motion i innymi popularnymi platformami;        
  • nagrywanie audio i video z dowolnego źródła;
  • transmisja w czasie rzeczywistym;
  • zapisywanie video w różnych formatach (w tym FLV i MP4);
  • obsługa dowolnej liczby scen oraz źródeł sygnału;
  • doskonale nadaje się do streamingu gier, ale także tworzenia video o charakterze instruktażowym;
  • opcja nakładania tekst na obraz w czasie wyświetlania;
  • możliwość szerokiego rozbudowywania funkcjonalności dzięki wtyczkom.

  Wśród streamerów (amatorów i profesjonalistów) OBS Studio jest uznawany za jeden z najlepszych wyborów, szczególnie biorąc pod uwagę to, że pobranie i korzystanie jest bezpłatne.

  Wirecast

  Wirecast to bardzo zaawansowane narzędzie, którego funkcjonalność pozytywnie zaskoczy niejednego użytkownika, nawet tego bardzo wymagającego. Wirecast to profesjonalna i niezawodna, ale niestety dość kosztowna opcja do prowadzenia transmisji live. Twórcy zapewniają, że bez względu na to, czy nadajesz z biura czy z muzycznego festiwalu, zawsze będzie to telewizyjna jakość.

  Telestream Wirecast, bo tak brzmi pełna nazwa tego oprogramowania, to zdecydowanie produkt z najwyższej półki. Dostępny jest w dwóch wersjach – Studio i Pro. W bardziej podstawowej wersji Studio oferuje już bardzo wiele, a Pro to dodatkowe „bajery”.

  Wirecast to przede wszystkim:

  • możliwość transmitowania w kilku miejscach jednocześnie, np. na Facebooku i YouTube – jest to niezwykle istotna funkcja Wirecast, ponieważ dla przykładu, w OBS można streamować tylko w jednym miejscu;
  • bardzo łatwa obsługa, przejrzysty i intuicyjny interfejs;
  • doskonała jakość video;
  •  automatyczne połączenie z kamerą i mikrofonem po podłączeniu ich;
  • profesjonalny obraz i montaż – jak w telewizji;
  • doskonałe kodowanie na żywo;
  •  dostęp do kilkuset tysięcy unikalnych zasobów medialnych bezpośrednio z poziomu programu (muzyka, tła, filmy);
  • wbudowana przeglądarka internetowa, za pomocą której możesz przeglądać strony internetowe podczas transmisji live;
  • streamowanie i nagrywanie (tego samego do pliku na dysk komputera) jednocześnie;
  • wielokanałowe przetwarzanie dźwięku;
  • miksowanie kilku niezależnych ścieżek audio naraz;
  • wbudowane wyświetlanie i sortowanie komentarzy na Twitterze;
  • napisy na żywo, dzięki czemu w transmisji mogą brać udział również osoby niesłyszące lub niedosłyszące;
  •  gotowe do wgrania grafiki i tytuły;
  • zaproszenie do wzięcia udziału w transmisji live za pomocą wysłania linku.

  Wirecast to narzędzie o wielu możliwościach dla każdego, kto potrzebuje nowoczesnych, funkcjonalnych i niezawodnych rozwiązań.

  Niestety cena programu jest dość wysoka. Możesz ją sprawdzić na oficjalnej stronie producenta. Jeżeli jednak transmisje live są ważnym elementem marketingu w Twojej firmie, to wydatek z pewnością szybko się zwróci.

  Możesz jednak pobrać bezpłatny trial, aby przetestować wszystkie możliwości programu, zanim zdecydujesz się na wykupienie licencji.

  Ecamm Live

  Ecamm Live to również bardzo popularny i doceniany program do livestreamów. Jest doskonale zintegrowany z popularnymi platformami streamingowymi, w tym z Facebookiem, YouTube, Skype i Periscope.

  Najważniejsze funkcje Ecamm Live to:

  • wyświetlanie komentarzy i reakcji widzów podczas transmisji live;
  • doskonała integracja ze Skype, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie rozmów wysokiej jakości na podzielonym ekranie;
  • łatwe dodawanie grafiki, napisów, logo i komentarzy widzów;
  •  obsługa animacji oraz odliczania;
  • dodawanie nakładek dla osiągnięcia jeszcze bardziej profesjonalnie wyglądającej prezentacji;
  • moduł najnowszych komentarzy z Facebooka, YouTube, Twitch czy Periscope, które wyświetlają się w czasie rzeczywistym – nie ma potrzeby wychodzenia z aplikacji żeby je zobaczyć;
  • obsługa zapisanych scen – dzięki temu możesz komponować je z wyprzedzeniem, dodając na przykład tytuły;
  • funkcja planowania, która pozwala zebrać widownię jeszcze zanim transmisja się rozpocznie;
  •  łatwe udostępnianie widoku pulpitu komputera w wybranym zakresie – całego, określonej aplikacji lub wybranego okna;
  • automatyczny zapis transmisji na dysku komputera po jej zakończeniu;
  • doskonała integracja ze Skype, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie rozmów wysokiej jakości na podzielonym ekranie;
  • dodawanie nakładek dla osiągnięcia jeszcze bardziej profesjonalnie wyglądającej prezentacji;
  •  dodawanie obrazu na żywo do tego już nagranego – dźwięk na żywo i ten z nagrania są płynnie miksowane;
  • zaawansowana obsługa odtwarzacza strumieniowego Elgato to gwarancja szybkiego dostępu do przełączania scen czy efektów dźwiękowych.

  Twórcy programu umożliwiają przetestowanie oprogramowania przed zakupem. Ecamm Live program tylko na komputery Apple (np. MacBook), ponieważ dostępny jest tylko na system macOS.

  Programy do transmisji na żywo działające w przeglądarce internetowej

  Rozwiązaniem alternatywnym do instalowania oprogramowania, jest korzystanie z programów przeglądarkowych. Taki sposób jest częściej wykorzystywany przez osoby lub firmy, które transmisje prowadzą raczej sporadycznie lub mają mniejszą wiedzę w zakresie realizacji livestreamów, a potrzebują szeregu przydatnych funkcji.

  Którym propozycjom warto się przyjrzeć?

  StreamYard

  StreamYard umożliwia transmisje wysokiej jakości z poziomu przeglądarki, np. Google Chrome. Pozwala na przeprowadzanie wywiadów z gośćmi, udostępnianie im ekranu i strumieniowe przesyłanie relacji na YouTube, Facebook, LinkedIn i inne platformy.

  Jakie możliwości ma StreamYard? To przede wszystkim:

  • możliwość prowadzenia wywiadów na żywo – wystarczy swojemu rozmówcy przesłać odpowiedni link, dzięki któremu rozmówca dołączy do transmisji, wykorzystując do tego kamerę i mikrofon wbudowane w laptopa; oczywiście rozmówca może podłączyć zewnętrzną kamerę lub aparat, ale to wymaga odpowiedniego narzędzia i wiedzy;
  • możliwość transmitowania w kilku miejscach jednocześnie. np. Facebook, YouTube i LinkedIn;
  • wyświetlanie komentarzy widzów na ekranie;
  • podłączenie do 6 uczestników w jednym livetreamie;
  • współpraca z niestandardowymi serwerami RTMP;
  • personalizacja transmisji – możesz wybrać kolory okna, a także przesłać obrazy, filmy i pliki GIF.

  Korzystanie ze StreamYard jest proste, wygodne i darmowe.

  BeLive

  Kolejną propozycją do prowadzenia transmisji na żywo, dla osób, które nie chcą lub nie mogą zainstalować programu na swoim komputerze jest BeLive.

  To proste, ale funkcjonalne narzędzie, dzięki któremu z powodzeniem przeprowadzisz live na Facebooku. BeLive umożliwia uruchomienie transmisji od razu lub zaplanowanie jej z wyprzedzeniem.

  Najważniejsze funkcje BeLive to:

  • dobrej jakości video i dźwięk;
  • możliwość udostępniania komentarzy na fanpage w czasie transmisji;
  • łatwe udostępnianie plików, także video i obrazów;
  • możliwość indywidualizacji interfejsu – logo, tło, kolory;
  • możliwość dodania aż 10 gości do transmisji.

  To nieskomplikowane narzędzie z powodzeniem zaspokoi potrzeby użytkowników, którzy potrzebują czegoś stabilnego, spełniającego najważniejsze funkcje i oferującego darmowy plan.

  Jaki program wybrać do prowadzenia live na Facebooku, YouTube czy LinkedIn?

  Na pytanie o to, jaki program do prowadzenia transmisji na Facebooku czy YouTube wybrać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

  Wszystko zależy bowiem od indywidualnego zapotrzebowania. Jeżeli live’ami zajmujesz się sporadycznie i służy ono przede wszystkim przedstawianiu pomysłów bez aktywnego uczestnictwa publiczności, z pewnością proste, webowe wersje programów będą wystarczające. Jeśli jednak livestream jest twoim sposobem nawiązywania i utrzymywania relacji biznesowych lub w ten sposób promujesz swoją działalność, warto rozważyć wykorzystanie możliwości, jakie dają funkcje programów do zainstalowania. Tutaj prym wiedzie OBS Studio.

  Warto natomiast pamiętać o tym, że choć YouTube i Facebook umożliwiają uruchomienie transmisji live bezpośrednio z poziomu aplikacji na smartfonie czy przeglądarki (jeśli korzystasz z nich na komputerze), to jakość, stabilność i znacznie ograniczona funkcjonalność powoduje, że powinna to być raczej opcja awaryjna, a nie sposób na prowadzenie transmisji na co dzień, ponieważ taki live prezentuje się nieprofesjonalnie.

  Jakiego sprzętu warto używać do nagrywania i udostępniania obrazu? Najlepiej sprawdzi się wbudowany webcam w laptopie lub ten kupowany osobno i przyczepiany do monitora. Jeżeli te rozwiązania nie zadowalają cię jakościowo i zależy Ci na profesjonalnie wyglądającej transmisji na żywo, to możesz korzystać z aparatu lub kamery podłączanych do komputera z wykorzystaniem HDMI grabbera, a Twój komputer odczyta ten sprzęt jako webcam. Powodzenia!