Komunikacja w Internecie już dawno weszła na zupełnie inny poziom. Pisanie postów ozdobionych zdjęciami, grafikami czy innymi multimediami zostało zastąpione przez bardziej osobistą i bezpośrednią formę przekazu. Transmisje live to dziś jedna z najskuteczniejszych metod nie tylko komunikacji, ale także kluczowy element marketingu. Transmisja na żywo najczęściej nadawana jest na Facebooku i YouTube, jednak serwisów oferujących tę funkcję jest o wiele więcej, np. LinkedIn czy Vimeo.

Aby zwiększyć zasięg transmisji live i dotrzeć do jak największej liczby odbiorców warto je robić w kilku miejscach jednocześnie. Jednak większość programów do prowadzenia transmisji na żywo nie oferuje takiej funkcji. Jak to zrobić?

  Jak prowadzić transmisję na żywo na Facebooku i YouTube jednocześnie?

  Realizowanie transmisji live ma dziś kluczowe znaczenie dla komunikacji marketingowej, a co za tym idzie – dla budowania wizerunku marki, kanałów sprzedaży i pozyskiwania nowych odbiorców, i dalej – klientów.

  Wiele zależy od jakości transmisji na żywo, w końcu to Twoja wizytówka. Jak Cię widzą, tak Cię piszą – to znane powiedzenie pasuje do tej sytuacji idealnie. A im więcej i częściej Cię widzą, tym lepiej zapamiętują. Dlatego warto iść o krok dalej i dać się zauważyć, transmitując w kilku miejscach, najlepiej jednocześnie. Brzmi jak coś technicznie nie do przejścia? Dla chcącego nic trudnego, bo istnieją narzędzia, które pozwalają na to bez najmniejszego problemu. Zapraszam Cie do zapisu na mój kurs online z realizacji ładnych transmisji live w social media.

  Dziś firmy prowadzą działania marketingowe w kilku miejscach w Internecie. Najczęściej jest to Facebook, YouTube i LinkedIn. Prowadzenie transmisji na żywo na jednym z tych serwisów społecznościowych pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów tylko w tym właśnie miejscu.

  Rozwiązaniem, które pozwoli Ci na jednoczesne dotarcie do odbiorców zgromadzonych na Twoich wszystkich profilach w social media, są narzędzia, które jedną transmisję live dystrybuują w kilku miejscach w tym samym czasie. Dzięki temu ani Ty, ani Twoi odbiorcy nie tracą i nie przegapią niczego, ponieważ ten sam livestream możesz uruchomić np. w Facebook Live i YouTube Live. Streamowanie w kilku miejscach jednocześnie to najlepszy z najlepszych sposobów na wielotorową komunikację marketingową.

  Program komputerowy do transmitowania na żywo w kilku miejscach w tym samym czasie

  Transmisję na żywo w kilku miejscach równolegle możesz prowadzić na dwa sposoby:

  1. korzystając z programów instalowanych na dysku komputera,
  2. korzystając z narzędzi działających w przeglądarce, które restreamują, czyli redystrybuują transmisję live do kilku miejsc jednocześnie.

  Wirecast, czyli solidny program do realizacji transmisji na żywo

  Trzeba zacząć od tego, że programów, które mają funkcję wysyłania streamu do kilku miejsc w jednym czasie jest niewiele. Jednym z najlepszych programów do zainstalowania na komputer, które taką funkcję posiadają, jest Wirecast. Zdecydowaną zaletą programu Wirecast jest profesjonalna jakość, a także szeroki katalog możliwości, zarówno w wersji podstawowej (Studio), jak profesjonalnej (Pro).

  Poza możliwością płynnego i niezawodnego streamowania w kilku miejscach jednocześnie Wirecast zapewnia łatwą, intuicyjną obsługę i automatyczne połączenie z kamerą oraz mikrofonem. To narzędzie bez wątpienia zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Jednocześnie jest przyjazne tym, którzy przygodę z transmisjami online dopiero zaczynają, jednak chcą od początku używać najbardziej profesjonalnych narzędzi.

  Ten obraz ideału mogą jednak zaburzyć dwie kwestie. Pierwsza to cena, przez którą Wirecast nie jest dla każdego. Za podstawową wersję Studio cena to kilkaset dolarów (aktualny cennik znajduje się na stronie producenta). Osłodą niech będzie jednak fakt, że opłata jest jednorazowa, a program masz do dyspozycji w pełnej wersji bezterminowo. Drugą potencjalną wadą narzędzia Wirecast jest mocne obciążenie komputera, ponieważ prowadzenie transmisji live w kilku miejscach jednocześnie oznacza, że program musi encodować kilka strumieni audio-video w tym samym czasie. Dlatego korzystanie z programu w taki sposób wymaga posiada mocnego, a więc często drogiego komputera.

  Narzędzia internetowe, które udostępnią Twoją transmisję live w kilku miejscach jednocześnie

  Najszybszym do wdrożenia sposobem jest skorzystania z narzędzia internetowego, które restreamuje Twój strumień. Czyli jeżeli korzystasz z darmowego programu do transmisji live jakim jest OBS Studio, to z niego nie wysyłasz strumienia bezpośrednio do Facebooka albo YouTube (można tylko w jedno miejsce), a wysyłasz strumień do takiego narzędzia, a to narzędzie rozsyła strumień w kilka miejsc – w tym samym czasie. W efekcie możesz prowadzić dobrej jakości transmisje na żywo jednocześnie w kilku serwisach internetowych, takich jak Facebook, YouTube czy LinkedIn. 

  Największą korzyścią wynikającą z korzystania z takich narzędzi jest to, że Twój komputer musi encodować i wysłać tylko jeden strumień, a więc nie jest obciążony tak mocno jak w przypadku encodowania kilku strumieni jednocześnie. Dzięki temu nie potrzebujesz bardzo mocnego i drogiego komputera, aby produkować dobrej jakości livestreamy puszczane w kilku serwisach internetowych jednocześnie. Następną korzyścią jest to, że niektóre z tych narzędzi nagrywają transmisję w chmurze i po zakończeniu nadawania możesz ją pobrać na komputer. Dlaczego to taka wartościowa funkcja? Ponieważ nagrywanie transmisji to proces, który jest niczym innym jak kolejnym strumieniem do encodowania, a więc kolejnym elementem, który wymaga bardzo wydajnego komputera.

  Dwa prawie doskonale narzędzia, które realizują powyższe założenia to Restream.io i Castr.io. Czym się różnią, jakie mają wady i zalety?

  StreamYard

  Oczywiście możesz streamować w kilku miejscach jednocześnie za pomocą np. StreamYard, ale ten artykuł poświęcony jest transmisjom w pełni realizowanym po stronie transmitującego, gdzie ma się pełną kontrolę nad encodowaniem strumienia, które odbywa się po Twojej stronie (komputer lub zewnętrzny encoder), a nie po stronie serwera narzędzia. Jeżeli jednak nie zależy Ci na enkodowaniu strumienia po swojej stronie, to StreamYard będzie najlepszym wyborem.

  Restream.io

  Aby korzystać z funkcjonalności Restream.io, wystarczy wejść na stronę internetową narzędzia i zarejestrować się swoje konto. Po zalogowaniu zostaniesz przeniesiony do widoku kokpitu. Z tego poziomu wybierasz kanały, na których chcesz prowadzić transmisje live i dodajesz je. W następnej kolejności należy wybrać z listy serwer, który znajduje się najbliżej Twojego aktualnego położenia. Wygenerowany zostanie adres RTMP i klucz transmisji dla Twojej transmisji. Kolejny krok to dodanie adresu RTMP i klucza transmisji do Twojego programu do kodowania transmisji live (np. OBS Studio) i… gotowe.

  Zalety Restream.io

  • możliwość streamowania nawet w 30 portalach społecznościowych jednocześnie,
  • jeden czat ze wszystkich miejsc (w których leci transmisja live) w jednym okienku,
  • aplikacja czatu (patrz wyżej) do pobrania i zainstalowania na komputerze,
  • łatwa konfiguracja i szybkie przygotowanie do użytkowania,
  • możliwość streamowania nagranych wcześniej video,
  • wgląd w kondycję transmisji live na wielu platformach na jednym ekranie,
  • bardzo wydajne serwery, które pozwalają na obsłużenie aż 2 milionów widzów w jednym czasie,
  • możliwość streamowania na dwóch profilach na Facebooku i dwóch kanałach YouTube jednocześnie,
  • możliwość przesyłania strumieniowe na dowolną niestandardową platformę lub serwer multimediów, który obsługuje RTMP.

  Wady Restream.io

  • znak wodny w darmowej wersji narzędzia,
  • niewiele dostępnych funkcji w darmowej wersji narzędzia – nie jest to jednak problemem dla mało wymagających użytkowników.

  Castr.io

  Drugą propozycją do restreamowania jest Castr.io. Twórcy zapewniają, że to łatwa i dająca wiele możliwości platforma do przesyłania strumieniowego. Platforma dedykowana jest firmom, graczom oraz różnym organizacjom.

  Zalety Castr.io

  • wbudowany odtwarzacz Castr Embed Player, który pozwala w pełni sterować transmisjami,
  • nagrywanie transmisji live w chmurze i konwersja nagrania do MP4 – po zakończeniu nadawania można pobrać plik video na komputer,
  • przetwarzanie wielu protokołów przesyłania strumieniowego video: RTMP, RTSP, HLS, MPEG-TS,
  • transmitowanie za pomocą osadzonego odtwarzacza, a także na wiele witryn społecznościowych z jednego pulpitu nawigacyjnego,
  • brak konieczności wiązania się umową – płacisz tylko za to, czego potrzebujesz w danej chwili.

  Wady Castr.io

  • brak wbudowanego czatu obsługującego wszystkie miejsca jednocześnie, w jednym okienku.

  Jeżeli nie program, ani narzędzie do restreamowania – to co?

  Rozwiązaniem alternatywnym dla programów instalowanych na komputerze i narzędzi działających z poziomu przeglądarki jest serwis Vimeo. Głównym przeznaczeniem serwisu jest publikowanie produkcji video wysokiej jakości. Vimeo posiada jednak specjalny wydzielony moduł do prowadzenia transmisji na żywo.

  Korzystając z komputerowego encodera, np. darmowego OBS Studio lub płatnego Wirecast wysyłasz transmisję na serwer Vimeo i dopiero decydujesz czy restreamujesz ją dalej, czy nie. Jednym kliknięciem możesz podłączyć się do swoich kont na Facebooku, YouTube i LinkedIn. Serwis umożliwia również dodanie dedykowanego serwera RTMP.

  Czym to się różni od wyżej wymienionych narzędzi do restreamowania?

  Tym, że Restream.io lub Castr.io to narzędzia służące tylko do restreamowania. Natomiast Vimeo jest samodzielnym medium, w którym możesz prowadzić transmisję (tak jak Facebook czy YouTube), ale dodatkowo daje możliwość dystrybucji livestreamu na inne serwisy.

  Zalety Vimeo

  • możliwość tworzenia estetycznych i atrakcyjnych wizualnie belek informacyjnych,
  • możliwość osadzenia (embed) transmisji na swojej stronie internetowej, dzięki czemu możesz prowadzić np. płatne szkolenia na żywo bezpośrednio na swojej stronie,
  • funkcja zabezpieczania transmisji hasłem, dzięki czemu możesz na Twoją biznesową transmisję live nie dostaną się niepowołane osoby,
  • każda przeprowadzona transmisja live automatycznie zapisuje się w postaci video (nawet w 4K) na Twoim koncie Vimeo, co również sprowadza się do tego, że nie obciążasz swojego komputera,
  • obsługa najwyższych rozdzielczości i bitrate’ów.

  Oprócz tego Vimeo umożliwia zaangażowanie widzów za pomocą łatwych w użyciu narzędziom: czatu z publicznością, przechwytywaniu wiadomości e-mail i innych (w tym niestandardowych) wezwań do działania.

  Zdecydowaną wadą takiego rozwiązania jest jednak dość wysoka cena subskrypcji rocznej. Zanim jednak zdecydujesz się na wykupienie pełnego dostępu, możesz skorzystać z darmowego triala, aby poznać i przetestować możliwości Vimeo.

  Jaką metodę transmitowania live w kilku miejscach wybrać?

  Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

  • Jeżeli stawiasz na natychmiastowe do wdrożenia, tanie i niezawodne rozwiązanie – wybierz Restream.io lub Castr.io.
  • Jeżeli posiadasz mocny komputer, szybki Internet (upload) i chcesz mieć pełną kontrolę nad każdym strumieniem (indywidualne ustawienia dla każdego z nich) – wybierz Wirecast.
  • Jeżeli poza klasycznymi transmisjami live w mediach społecznościowych chcesz prowadzić dobrze zabezpieczone i płatne szkolenia video transmitowane na żywo – wybierz Vimeo.

  Powodzenia!