Jaką kartę pamięci do filmowania aparatem wybrać? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, zaś zęby na tym zagadnieniu potrafią sobie połamać nawet najbardziej zaawansowani filmowcy pracujący na aparatach.

Decydujących okazuje się kilka czynników – jednak najważniejszym parametrem jest to jaką prędkość zapisu danych ma karta pamięci w zależności od tego jakich ustawień aparatu chcesz użyć do nagrania materiału filmowego i czy Twój aparat obsługuje tylko karty typu UHS-I czy może też UHS-II. Inna karta będzie potrzebna do nagrania filmu w Full HD, a inna do 4K – bitrate kodeka aparatu odgrywa tutaj szczególnie ważną rolę. Tak samo inna karta pamięci będzie potrzebna do nagrania filmu w 8 bit, a inna do 10 bit. Są jednak jeszcze inne parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Jaka karta pamięci do filmowania aparatem jest najlepsza?

Zacznę od tego, że na rynku dostępnych jest wiele typów kart pamięci do aparatów. Najpopularniejszym typem jest bezsprzecznie SD wraz ze wszystkimi odmianami, czyli zwykłe SD, SDHC oraz SDXC w różnych wymiarach. Tego, która odmiana będzie pasowała do Twojego aparatu, dowiesz się z jego instrukcji obsługi. Jednak to tylko jedno z wyzwań, jakie przed Tobą stoją. musisz rozwiązać.

Prędkość zapisu na karcie pamięci

Szukając odpowiedniej karty pamięci do nagrywania filmów aparatem, głównie musisz skupić się na prędkość zapisu. To obok pojemności karty najistotniejszy parametr, który należy brać pod uwagę. Informuje Cię o tym jak szybko dane zapiszą się na karcie. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy używają swoich aparatów do kręcenia video – głównie w większym klatkażu (np. 50 czy 100 klatek na sekundę) i w rozdzielczości 4K.

Funkcjonują zasadniczo trzy klasy prędkości: Speed Class (oznaczenia C), UHS Speed Class (oznaczenia U) oraz Video (oznaczenia V). Jak nietrudno się domyślić – różnią się one od siebie nie tylko oznaczeniami, ale przede wszystkim szybkością. Poniższe oznaczenia dotyczą jedynie kart pamięci typu UHS-I. Na rynku istnieją następujące klasy:

 • C2 – 2 MB/s
 • C4 – 4 MB/s
 • C6 – 6 MB/s
 • C10 – 10 MB/s
 • U1 – 10 MB/s
 • U3 – 30 MB/s
 • V6 – 6 MB/s
 • V10 – 10 MB/s
 • V30 – 30 MB/s
 • V60 – 60 MB/s
 • V90 – 90 MB/s

Pozornie mogłoby się wydawać, że np. klasa C10 oferuje dokładnie taką samą prędkość zapisu, co U1 oraz V10. W praktyce jednak tak nie jest. Przede wszystkim dlatego, że producenci poprzez klasy wyrażają jedynie minimalną prędkość zapisu. Dlatego np. karta przeznaczona do filmowania aparatem o oznaczeniu V10 zapewni znacznie szybsze zapisywanie danych, niż ta w standardzie C10. Szczególnie można to odczuć w przypadku kart UHS-II (opisane niżej), które mają oznaczenia U3 i C10, a prędkości zapisu w ich przypadku mogą sięgać np. 260 MB/a. Dlatego zawsze czytaj specyfikację karty pamięci, zanim zdecydujesz się na zakup.

Prędkość odczytu z karty pamięci

Powyżej opisane parametry informują jedynie o minimalnej prędkości zapisu na karcie pamięci. Natomiast jeżeli interesuje Cię prędkość odczytu danych z karty pamięci, to taką informację znajdziesz bezpośrednio na karcie, najczęściej w postaci konkretnej wartości wyrażonej w megabajtach na sekundę, np. 95 MB/s. Ta liczba informuje jaka jest maksymalna prędkość odczytu, więc w praktyce kopiowanie plików z karty na komputer będzie wolniejsze – dlatego jeżeli zależy Ci na szybkim zgrywaniu kart na planie zdjęciowym, to warto zainwestować w karty pamięci, które mają możliwie największą prędkość odczytu.

Dlaczego filmy na karcie pamięci dzielą się na 4GB pliki?

Czym różni się karta SDHC od SDXC? Standardem na rynku są karty SD, w tym odmiany SDHC i SDXC. Różnią się one od siebie sposobem dzielenia plików, co wpływa również na ich możliwą pojemność. W kartach SDHC odbywa się to za pomocą systemu plików FAT32, dlatego ich maksymalna pojemność wynosi 32GB. Ponadto ze względu na ten system plików, karty SDHC dzielą nagrania video na pliki o maksymalnej wadze 4GB. W efekcie po nagraniu długiego klipu video, który na karcie pamięci zajmie np. 25GB karta podzieli ten klip na siedem plików. Z kolei karty SDXC korzystają z systemu plików exFAT, więc nie dzielą plików i teoretycznie mogą osiągnąć pojemność aż do 2TB. Jeżeli zatem potrzebujesz pojemności np. 64GB, to jedynym rozwiązaniem są karty SDXC.

Jak odróżnić karty pamięci SDHC od SDXC?

Rozróżnienie SDHC i SDXC jest łatwe, ponieważ odpowiednie oznaczenia znajdują się na samej karcie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup produktu o większej pojemności, upewnij się, że Twój aparat będzie w stanie je obsłużyć. Dowiesz się tego z instrukcji obsługi aparatu lub wyszukując specyfikację urządzenia w Google.

Różnica między kartą pamięci UHS-I, a UHS-II

Poza klasą karty, bardzo ważnym parametrem jest również rodzaj połączenia, który również pozwala kartom pamięci osiągać duże prędkości zapisu i odczytu. Jest to informacja wskazując na prędkość transferu danych pomiędzy kartą, a urządzeniem – aparatem, komputerem, zewnętrznym czytnikiem kart pamięci, itp. Obecne na rynku występują dwa rodzaje – UHS-I i UHS-II. Karty z takimi oznaczeniami mogą działać zamiennie, tj. karta UHS-I może działać z urządzeniem UHS-II i na odwrót. Warto pamiętać, że chociaż nie wpłynie to na możliwość użytkowania tych produktów, to ucierpi na tym szybkość transferu danych. Musisz jednak wiedzieć, że aby korzystać z prędkości transferów jakie oferują karty UHS-II (a są znacznie szybsze niż UHS-I), to Twój aparat musi obsługiwać ten standard, jak i w przypadku zgrywania takich kart na dysk komputera lub dysk zewnętrzny, musisz posiadać odpowiedni czytnik kart pamięci obsługujący UHS-II.

UHS-I – prędkość zapisu danych na kartach pamięci

Standard UHS-I umożliwia maksymalny zapis na karcie z prędkością do 50 MB/s lub do 104 MB/s.

UHS-II – prędkość zapisu danych na kartach pamięci

Z kolei UHS-II umożliwia maksymalny zapis na karcie z prędkością 158 MB/s (w trybie half-duplex) lub 316 MB/s (w trybie full-duplex). Aby w pełni wykorzystać potencjał tych połączeń, wymagana jest zgodność po stronie aparatu – musi on obsługiwać karty UHS-II. Informacje takie znajdziesz w specyfikacji aparatu i na samej karcie (oznaczenie rzymską liczbą “I” lub “II”).

W skrócie – jeżeli chcesz swoim aparatem nagrać materiał np. w 4K bitrate 400 Mbps w 10 bitach, to będziesz potrzebował do tego kartę UHS-II.

Co oznaczają symbole na karcie pamięci do aparatu?

Powyżej opisane oznaczenia to nie jedyne symbole, które znajdziesz na karcie pamięci. Na kartach pamięci znajdują się również następujące symbole:

SymbolZnaczenie symbolu
Standard SD
Standard SDHC
Standard SDXC
Połączenie UHS-I
Połączenie UHS-II
Klasa prędkości C2 (2 MB/s)
Klasa prędkości C4 (4 MB/s)
Klasa prędkości C6 (6 MB/s)
Klasa prędkości C10 (1o MB/s)
Klasa prędkości U1 (10 MB/s)
Klasa prędkości U3 (30 MB/s)
Klasa prędkości V6 (6 MB/s)
Klasa prędkości V10 (10 MB/s)
Klasa prędkości V30 (30 MB/s)
Klasa prędkości V60 (60 MB/s)
Klasa prędkości V90 (90 MB/s)
64GBPojemność karty (w tym przypadku 64GB)
2000xPrędkość zapisu wyrażana wielokrotnością odczytu płyty audio (w tym przypadku 2000x oznacza 300 MB/s)

Najpopularniejsze aparaty do filmowania – jaką kartę pamięci kupić?

Szukając odpowiedniej karty pamięci do filmowania aparatem, należy przyjrzeć się uważniej samej specyfikacji urządzeń. W pierwszej kolejności zwróć uwagę, jaki typ kart pamięci jest w ogóle obsługiwany przez Twój aparat – głównie chodzi o UHS-I i UHS-II. W instrukcji obsługi Twojego aparatu powinna znaleźć się informacja mówiąca o tym, jaką prędkość zapisu musi mieć karta pamięci, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał swojego aparatu i nagrywać w możliwie najlepszej jakości (rozdzielczość, bitrate (Mbps), próbkowanie, bity).

Jaka karta pamięci do Panasonic Lumix GH5 i GH5s?

Jednym z najpopularniejszych aparatów do nagrywania filmów jest Panasonic Lumix GH5 i GH5s. Sprzęt ten oferuje zgodność z większością modeli kart pamięci SD, zatem wybór w znacznej mierze będzie uzależniony od Twoich potrzeb. Chcąc w pełni wykorzystać jego możliwości, warto zainwestować w kartę pamięci SanDisk Extreme Pro 64GB UHS-II z prędkością zapisu do 260 MB/s. Jeżeli chcesz nagrywać w 4K 400 Mbps w 10 bitach to potrzebujesz do tego karty UHS-II. Natomiast w przypadku wszystkich ustawień nagrywania poniżej 4K 400 Mbps 10 bit wystarczy karta UHS-I, np. SanDisk Extreme Pro 128GB z prędkością zapisu do 90 MB/s.

Jaka karta pamięci do Panasonic Lumix GH4?

W przypadku tego aparatu wybór kart pamięci będzie nieco węższy, ponieważ tutaj musisz zdecydować się na kartę zgodną ze standardem UHS-I. Jeżeli nie potrzebujesz dużej pojemności to warto wybrać SanDisk Extreme Pro 64GB. W przypadku, gdybyś potrzebował więcej miejsca, to lepiej wziąć pod uwagę SanDisk Extreme Pro 128GB.

Jaka karta pamięci do Panasonic Lumix G7 i Lumix G80?

Te modele aparatu zgodne są ze standardem UHS-II, dzięki czemu wybór kart pamięci jest naprawdę szeroki. Jednak w przypadku tych modeli Panasonic Lumix możesz nagrywać w najlepszej jakości jaką oferuje, ale bez konieczności posiadania karty UHS-II, ponieważ UHS-I spokojnie da sobie radę. Dlatego dla oszczędności warto zaopatrzyć się w SanDisk Extreme Pro 128GB z prędkością zapisu do 90 MB/s, która bez problemu poradzi sobie 4K tego aparatu.

Jaka karta pamięci do Sony a7 III i Sony a7R IV?

Podobnie jak powyższy model Panasonica, aparat od Sony również jest kompatybilne ze standardem UHS-I i UHS-II. Jednak również tak samo jak w przypadku Lumixa G7 ten model aparatu od Sony produkuje 4K o niskim bitrate (maksymalnie 100 Mbps), więc karta UHS-I w zupełności wystarczy. W Internecie krąży informacja, że karta SanDisk Extreme Pro 128GB nie działa kiedy używa się jej w pierwszym slocie na karty – działa tylko w drugim, używana do zapisywania kopii zapasowych. Aktualizacja oprogramowania aparatu podobno rozwiązuje ten problem, ale nie daję gwarancji. Dlatego idealną kartą pamięci do aparatu Sony a7 III jest karta pamięci Sony Professional 64GB. Jeżeli zależy Ci na większej pojemności to rozważ zakup wersji 128GB. Natomiast jeżeli zależy Ci na dużej prędkości odczytu, aby szybciej zgrywać materiał na dysk, to zainwestuj w SanDisk Extreme Pro UHS-II.

Jaka karta pamięci do Sony a6300, a6400 i a6500?

Aparat Sony a6300 obsługuje zarówno karty pamięci SDHC, jak i SDXC. Współpracuje ze standardem UHS-I, dlatego warto zastanowić się nad kupnem SanDisk Class 10 32GB lub Kingston Canvas Select 128GB.

Podobnie jak model a6300, Sony a6400 obsługuje karty SDHC i SDXC w standardzie UHS-I. Warto zastanowić się więc nad takimi samymi kartami pamięci. Jeżeli zależy Ci na kompaktowości, to oba te aparaty obsługują również karty microSD, zaś jednym z najmocniej polecanych produktów w tej kategorii są SanDisk microSDXC 64GB oraz Goodram SDXC 32GB Class 10.

Aparat Sony a6500 obsługuje takie same karty pamięci jak modele a6300 i a6400.

Jaka karta pamięci do Canon EOS R?

Canon EOS R posiada slot obsługujący standard UHS-I i UHS-II. Jeżeli zależy Ci na wysokiej wydajności, zainwestuj w SanDisk Extreme Pro 128GB. Im większa pojemność, tym lepiej, ponieważ aparat ma możliwość kręcenia filmów w 4K w bardzo wysokim bitrate, bo aż 480 Mbps, jednak w 8 bitach, więc karta pamięci UHS-I z prędkością zapisu do 90 MB/s wystarczy.

Jaka karta pamięci do Canon 6D i 6D mark II?

Sloty na karty pamięci w tych modelach Canona są kompatybilne ze standardem UHS-I. Obsługuje zarówno karty SDHC i SDXC, więc wybór karty pamięci zależy od Twoich potrzeb. Są to aparaty nagrywające maksymalnie we Full HD w niskim bitrate, więc większość kart UHS-I sobie z nimi poradzi. W tym przypadku warto zastanowić się nad ofertą Samsung Evo Plus microSDXC 128GB (sprzedawanej wraz z adapterem SD) lub standardowej wielkości Kingston Canvas Select 128GB.

Jaka karta pamięci do Canon m50?

Canon m50 posiada możliwość nagrywania filmów w 4K, warto więc zainwestować w kartę pamięci z jak największą prędkością zapisu w standardzie UHS-I. Slot jest kompatybilny z formatem SDHC i SDXC. Jeżeli będziesz chciał osiągnąć jak najwyższą wydajność, rozważ zainwestowanie w Samsung Evo Plus. Chociaż jest to karta microSDXC, to sprzedawana jest wraz z adapterem. Najlepiej o pojemności 256GB, abyś miał pewność, że miejsca Ci nigdy nie zabraknie. Dobrym wyborem będzie też SanDisk Extreme Pro 128GB.

Jaką kartę pamięci do aparatu kupić?

Szukając najlepszej karty pamięci do Twojego aparatu, którym nagrywasz filmy musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kluczowym parametrem jest prędkość zapisu danych, ponieważ zbyt wolna karta sprawi, że Twój aparat będzie mógł nagrywać jedynie kilka sekund i nagrywanie automatycznie się wyłączy. Maksymalną wydajność osiągniesz, jeżeli zadbasz o kompatybilność rodzaju połączenia karty pamięci z aparatem. Stosując się do wyżej wypisanych zasad, kupisz kartę, która pozwoli Ci nagrywać filmy w możliwie najlepszej jakości, jaką oferuje Twój aparat, a kopiowanie materiału z kart na dysk komputera lub dysk zewnętrzny będzie znacznie szybsze, bo… czas to pieniądz.