Jaką kartę pamięci do filmowania aparatem wybrać? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwe, zaś zęby na tym zagadnieniu potrafią sobie połamać nawet najbardziej zaawansowani filmowcy pracujący na aparatach. Decydujących okazuje się kilka czynników – jednak najważniejszym parametrem jest to jaką prędkość zapisu danych ma karta pamięci w zależności od tego jakich ustawień aparatu chcesz użyć do nagrania materiału filmowego i czy Twój aparat obsługuje tylko karty typu UHS-I czy może też UHS-II. Inna karta będzie potrzebna do nagrania filmu w Full HD, a inna do 4K czy 8K- bitrate kodeka aparatu odgrywa tutaj szczególnie ważną rolę. Tak samo inna karta pamięci będzie potrzebna do nagrania filmu w 8-bit, a inna do 10-bit. Są jednak jeszcze inne parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę.

  Jaka karta pamięci do filmowania aparatem jest najlepsza?

  Zacznę od tego, że na rynku dostępnych jest wiele typów kart pamięci do aparatów. Najpopularniejszym typem jest bezsprzecznie SD wraz ze wszystkimi odmianami, czyli zwykłe SD, SDHC oraz SDXC w różnych wariantach. Tego, która odmiana będzie pasowała do Twojego aparatu, dowiesz się z jego instrukcji obsługi. Jednak to tylko jedno z wyzwań, jakie przed Tobą stoją.

  Prędkość zapisu na karcie pamięci

  Szukając odpowiedniej karty pamięci do nagrywania filmów aparatem, głównie musisz skupić się na prędkość zapisu. To obok pojemności karty najistotniejszy parametr, który należy brać pod uwagę. Informuje Cię o tym jak szybko dane zapiszą się na karcie. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy używają swoich aparatów do nagrywania filmów – głównie w większym klatkażu (np. 50 czy 100 klatek na sekundę) i w rozdzielczości 4K.

  Funkcjonują zasadniczo trzy klasy prędkości:

  • Speed Class (oznaczenia C) –  jest to minimalna gwarantowana prędkość zapisu,
  • UHS Speed Class (rzymskie I i rzymskie II) – jest to maksymalna, ale niegwarantowana prędkość zapisu,
  • Video (oznaczenia V) – jest to minimalna gwarantowana prędkość zapisu,

  Jak nietrudno się domyślić – różnią się one od siebie nie tylko oznaczeniami, ale przede wszystkim szybkością. Na rynku istnieją następujące klasy:

  • C2 – 2 MB/s
  • C4 – 4 MB/s
  • C6 – 6 MB/s
  • C10 – 10 MB/s
  • U1 – 10 MB/s
  • U3 – 30 MB/s
  • V6 – 6 MB/s
  • V10 – 10 MB/s
  • V30 – 30 MB/s
  • V60 – 60 MB/s
  • V90 – 90 MB/s

  Pozornie mogłoby się wydawać, że np. klasa C10 oferuje dokładnie taką samą prędkość zapisu, co U1 oraz V10. W praktyce jednak tak nie jest. Przede wszystkim dlatego, że producenci poprzez klasy wyrażają jedynie minimalną prędkość zapisu. Dlatego np. karta przeznaczona do filmowania aparatem o oznaczeniu V10 zapewni znacznie szybsze zapisywanie danych, niż ta w standardzie C10. Szczególnie można to odczuć w przypadku kart UHS-II (opisane niżej), które mają oznaczenia U3 i C10, a prędkości zapisu w ich przypadku mogą sięgać np. 260 MB/a. Dlatego zawsze czytaj specyfikację karty pamięci, zanim zdecydujesz się na zakup.

  Prędkość odczytu z karty pamięci

  Powyżej opisane parametry informują jedynie o minimalnej prędkości zapisu na karcie pamięci. Natomiast jeżeli interesuje Cię prędkość odczytu danych z karty pamięci, to taką informację znajdziesz bezpośrednio na karcie, najczęściej w postaci konkretnej wartości wyrażonej w megabajtach na sekundę, np. 95 MB/s. Ta liczba informuje jaka jest maksymalna prędkość odczytu, więc w praktyce kopiowanie plików z karty na komputer będzie wolniejsze – dlatego jeżeli zależy Ci na szybkim zgrywaniu kart na planie zdjęciowym, to warto zainwestować w karty pamięci, które mają możliwie największą prędkość odczytu.

  Dlaczego filmy na karcie pamięci dzielą się na 4 GB pliki?

  Czym różni się karta SDHC od SDXC? Standardem na rynku są karty SD, w tym odmiany SDHC i SDXC. Różnią się one od siebie sposobem dzielenia plików, co wpływa również na ich możliwą pojemność. W kartach SDHC odbywa się to za pomocą systemu plików FAT32, dlatego ich maksymalna pojemność wynosi 32 GB. Ponadto ze względu na ten system plików, karty SDHC dzielą nagrania wideo na pliki o maksymalnej wadze 4 GB. W efekcie po nagraniu długiego klipu wideo, który na karcie pamięci zajmie np. 25 GB karta podzieli ten klip na siedem plików. Z kolei karty SDXC korzystają z systemu plików exFAT, więc nie dzielą plików i teoretycznie mogą osiągnąć pojemność aż do 2TB. Jeżeli zatem potrzebujesz pojemności np. 64 GB, to jedynym rozwiązaniem są karty SDXC.

  Jak odróżnić karty pamięci SDHC od SDXC?

  Rozróżnienie SDHC i SDXC jest łatwe, ponieważ odpowiednie oznaczenia znajdują się na samej karcie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup produktu o większej pojemności, upewnij się, że Twój aparat będzie w stanie je obsłużyć. Dowiesz się tego z instrukcji obsługi aparatu lub wyszukując specyfikację urządzenia w Google.

  Różnica między kartą pamięci UHS-I, a UHS-II

  Poza klasą karty, bardzo ważnym parametrem jest również rodzaj połączenia, który również pozwala kartom pamięci osiągać duże prędkości zapisu i odczytu. Jest to informacja wskazując na prędkość transferu danych pomiędzy kartą, a urządzeniem – aparatem, komputerem, zewnętrznym czytnikiem kart pamięci, itp. Obecne na rynku występują dwa rodzaje – UHS-I i UHS-II. Karty z takimi oznaczeniami mogą działać zamiennie, tj. karta UHS-I może działać z urządzeniem UHS-II i na odwrót. Warto pamiętać, że chociaż nie wpłynie to na możliwość użytkowania tych produktów, to ucierpi na tym szybkość transferu danych. Musisz jednak wiedzieć, że aby korzystać z prędkości transferów jakie oferują karty UHS-II (a są znacznie szybsze niż UHS-I), to Twój aparat musi obsługiwać ten standard, jak i w przypadku zgrywania takich kart na dysk komputera lub dysk zewnętrzny, musisz posiadać odpowiedni czytnik kart pamięci obsługujący UHS-II.

  UHS-I – prędkość zapisu danych na kartach pamięci

  Standard UHS-I umożliwia maksymalny zapis na karcie z prędkością do 50 MB/s lub do 104 MB/s.

  UHS-II – prędkość zapisu danych na kartach pamięci

  Z kolei UHS-II umożliwia maksymalny zapis na karcie z prędkością 156 MB/s (w trybie half-duplex) lub 312 MB/s (w trybie full-duplex). Aby w pełni wykorzystać potencjał tych połączeń, wymagana jest zgodność po stronie aparatu – musi on obsługiwać karty UHS-II. Informacje takie znajdziesz w specyfikacji aparatu i na samej karcie (oznaczenie rzymską cyfrą “I” lub “II”).

  W skrócie – jeżeli chcesz swoim aparatem nagrać materiał np. w 4K bitrate 400 Mbps w 10 bitach, to będziesz potrzebował do tego kartę UHS-II.

  Co oznaczają symbole na karcie pamięci do aparatu?

  Powyżej opisane oznaczenia to nie jedyne symbole, które znajdziesz na karcie pamięci. Na kartach pamięci znajdują się również następujące symbole:

  SymbolZnaczenie symbolu
  Standard SD
  Standard SDHC
  Standard SDXC
  Typ łącza UHS-I (do 104 MB/s)
  Typ łącza UHS-II (do 312 MB/s)
  Klasa prędkości C2 (2 MB/s)
  Klasa prędkości C4 (4 MB/s)
  Klasa prędkości C6 (6 MB/s)
  Klasa prędkości C10 (1o MB/s)
  Klasa prędkości U1 (10 MB/s)
  Klasa prędkości U3 (30 MB/s)
  Klasa prędkości V6 (6 MB/s)
  Klasa prędkości V10 (10 MB/s)
  Klasa prędkości V30 (30 MB/s)
  Klasa prędkości V60 (60 MB/s)
  Klasa prędkości V90 (90 MB/s)
  128 GBPojemność karty (w tym przypadku przykładowe 128 GB)
  170 MB/sPrędkość odczytu karty (w tym przypadku przykładowe 170 MB/s; na karcie najczęściej widnieje prędkość odczytu, nie zapisu)


  Jaką kartę pamięci do aparatu kupić?

  Szukając najlepszej karty pamięci do Twojego aparatu, którym nagrywasz filmy musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kluczowym parametrem jest prędkość zapisu danych, ponieważ zbyt wolna karta sprawi, że Twój aparat będzie mógł nagrywać jedynie kilka sekund i nagrywanie automatycznie się wyłączy. Maksymalną wydajność osiągniesz, jeżeli zadbasz o kompatybilność rodzaju połączenia karty pamięci z aparatem. Stosując się do wyżej wypisanych zasad, kupisz kartę, która pozwoli Ci nagrywać filmy w możliwie najlepszej jakości, jaką oferuje Twój aparat, a kopiowanie materiału z kart na dysk komputera lub dysk zewnętrzny będzie znacznie szybsze, bo… czas to pieniądz.