Na co dzień zajmujesz się fotografią lub dopiero chcesz zacząć, jednak korci Cię, by spróbować swoich sił także w filmowaniu? Nie musisz rozbijać skarbonki i kupować osobno kamery. Po pierwsze – nie wiesz, czy polubisz się z filmowaniem i może to być zbędny wydatek. Po drugie – po prostu nie musisz. Wystarczy, że wybierzesz dobry aparat, dzięki któremu zrobisz i zdjęcia i filmy. Co kryje się pod pojęciem “dobry” w tym przypadku? Niezależnie od tego, czy masz już sprzęt, czy dopiero chcesz zacząć swoją przygodę, znajdziesz tutaj właściwe wskazówki. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając aparat do nagrywania filmów?

  Jaki aparat do nagrywania filmów?

  Wielkość matrycy, wejście na mikrofon, mechaniczna stabilizacja na matrycy, możliwości aparatu w przypadku słabego oświetlenia oraz autofocus – to 5 podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze aparatu, który ma służyć również do filmowania. Dlaczego są tak istotne? 

  Wielkość matrycy w aparacie

  Na rynku dostępnych jest kilka rozmiarów matryc. Najpopularniejsze to:

  • Mikro cztery trzecie (inaczej M4/3 lub MFT)
  • APS-C (wielkością bardzo podobna do Super35)
  • Pełna klatka (znana również jako FF, czyli full frame)

  Im mniejsza matryca, tym mniejszy i lżejszy aparat oraz obiektywy do niego. Dlatego dla osób, które dużo podróżują lub lubią mieć aparat zawsze przy sobie, aparat z matrycą M4/3 będzie optymalnym wyborem. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że w parze z wielkością matrycy idzie również kąt widzenia obiektywu.

  Przy matrycy mikro cztery trzecie, na przykładzie obiektywu 35 mm, crop factor czyli mnożnik kąta widzenia, wynosi przeważnie x2. Oznacza to, że ekwiwalent kąta widzenia w tym przypadku wynosi 70 mm, czyli jest bardzo zawężony. Na APS-C mnożnik to  przeważnie x1.6, co w przypadku obiektywu 35 mm daje kąt widzenia około 56 mm, a przy pełnej klatce 35 mm (w tym przypadku mnożnik to x1). 

  Trzecia kwestia związana z matrycą to możliwości specyfikacyjne aparatu. Im mniejsza matryca, tym aparat potrzebuje mniej mocy, wydajności i chłodzenia, by mieć doskonałe osiągi. Analogicznie: im większa matryca, tym wydajność aparatu musi być większa.

  Reasumując: w kwestii wyboru aparatu pod kątem wielkości jego matrycy musisz wziąć pod uwagę:

  • cenę aparatu,
  • specyfikację aparatu,,
  • wielkość aparatu,
  • wagę aparatu,
  • ekwiwalent kąt widzenia. 

  Jeżeli szukasz optymalnego rozwiązania, to rozsądnym wyborem jest aparat z matrycą APS-C – łączy zalety małej matrycy i tej pełną klatkowej. 

  Wejście na mikrofon w aparacie

  Ten punkt wydaje się oczywisty – w końcu nikt z nas nie chce nagrywać filmów z dźwiękiem słabej jakości. W tej kwestii nie ma specjalnych wymagań co do aparatu – wystarczy jeśli będzie posiadał wejście mini-jack 3,5 mm, aby można było podłączyć do niego zewnętrzny mikrofon. Dzięki temu jakość dźwięku w Twoich filmach wejdzie na odpowiednio wysoki poziom.

  Mechaniczna stabilizacja matrycy w aparacie

  Stabilizacja matrycy w aparacie to kwestia bardzo istotna w zasadzie dla każdego, komu zależy na nagrywaniu stabilnego obrazu, pozbawionego mikrodrgań. Ten parametr nie ma większego znaczenia jeżeli pracujesz tylko ze statywem, ale jeżeli nagrywasz dużo dynamicznych ujęć w ruchu, to pokochasz aparat z mechaniczną stabilizacją matrycy.

  Jeśli aparat nie ma mechanicznej stabilizacji matrycy, to dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z gimbala. Jednak praca na gimbalu pozbawi Cię możliwości produkowania kreatywnych i organicznych ujęć z rąk. Jeśli jednak masz możliwość zakupu aparatu ze stabilizacją, to lepiej się na niego zdecydować.

  Nagrywanie filmów aparatem w ciemności

  Nagrywanie filmów na wysokim ISO w warunkach słabego oświetlenia nie zawsze musi oznaczać słabej jakości nagrań video. Jeżeli aparat ma być przeznaczony do nagrywania w warunkach studyjnych, to tzw. low light nie będzie dla Ciebie istotny. Jednak jeżeli tworzysz w różnych warunkach oświetleniowych (np. koncerty, eventy, śluby czy wesela), wybierz aparat, który w kiepskim oświetleniu nie szumi i nie psuje jakości obrazu przy wysokim ISO. 

  Autofocus w aparacie do nagrywania filmów

  Dla wielu twórców video autofocus jest funkcją kluczową, ponieważ dzięki niemu są w stanie produkować kreatywne i dynamiczne ujęcia, utrzymując nagrywany obiekt w ostrości. Jednak nie każdy aparat posiada dobrej jakości system autofocusowy, który odpowiedzialny jest za ciągłe ostrzenie wybranej partii kadru podczas nagrywania filmu. Jeżeli w Twojej pracy autofocus odgrywa ważną rolę, to powinieneś rozważyć aparat, który posiada skuteczną w tym zakresie technologię. Najlepszy autofocus na rynku mają aparaty firmy Canon i Sony.

  Najlepsze aparaty do filmowania

  Stosując się do powyższych porad z pewnością dokonasz zakupu, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że aparat to narzędzie, które ma wykonać dla Ciebie konkretną pracę. Dlatego zrób sobie listę swoich faktycznych potrzeb i sprawdź, które modele aparatów je pokrywają. Jeżeli chcesz poznać listę rekomendowanych przeze mnie modeli aparatów, to zapisz się na mój darmowy kurs z podstaw filmowania, w którym pierwsza lekcja dotyczy właśnie aparatów. Posłuchaj też mojego podcastu, który zawiera odcinki z rekomendacjami sprzętowymi. Do usłyszenia!