Podczas filmowania trzeba brać pod uwagę szereg aspektów, które mogą wpłynąć na jakość nagrywanego materiału. Dobierając odpowiedni sprzęt i ustawienia do okoliczności nagrywania i tak mogą pojawić się przeszkody, na które filmowiec ma ograniczony wpływ. Taką przeszkodą jest między innymi aberracja chromatyczna.

  Zjawisko aberracji chromatycznej

  Aberracja chromatyczna to wada optyczna obiektywu, która – mówiąc czysto fizycznie – jest wynikiem odmiennej wartości załamania światła w soczewce obiektywu w zależności od długości fali świetlnej. Zarówno w fotografii, jak i na ujęciach wideo, objawia się w kolorowej poświacie wokół nagrywanych obiektów. Poświata ta pojawia się dlatego, że długość fali świetlnej wpływa na chromatyczność, czyli poprawność kolorów odczytywanego obrazu.

  Aberracja chromatyczna a jakość obrazu

  Wspomniałem już o kolorowej poświacie wokół filmowanych obiektów, czyli najczęściej fioletowych, zielonych i niebieskich konturach wokół postaci i innych elementów w kadrze. Występuje zazwyczaj na styku ciemnych i jasnych elementów kadru. Aberracja chromatyczna wpływa również na ostrość obrazu. Podczas nagrywania powoduje trudność w ustawieniu ostrości dla wszystkich kolorów w kadrze, co wymusza konieczność wyboru kolorów do wyostrzenia.

  Jak usunąć efekt aberracji chromatycznej?

  Aberracja chromatyczna rzadziej pojawia się podczas stosowania dobrych obiektywów z krótszą ogniskową i przy ustawianiu mniejszego otworu przysłony obiektywu. Wady w ujęciach, które powoduje aberracja chromatyczna można próbować korygować też za pomocą użycia specjalistycznej soczewki  w obiektywie, która ma niski współczynnik załamania światła. Jednak nawet użycie takiego sprzętu nie gwarantuje całkowitej eliminacji zniekształceń. Coraz częściej też same aparaty i kamery posiadają funkcje, które niwelują wady optyki obiektywu – lecz nie każdy sprzęt ma takie możliwości i warto zwrócić na to uwagę podczas dokonywania zakupu aparatu. Skutki aberracji chromatycznej na nagraniu można próbować skorygować również w postprodukcji poprzez specjalnie stworzone do danego obiektywu profile korekcyjne lub poprzez ręczną korektę kolorów. Na rynku istnieją też wtyczki do najpopularniejszych programów do montażu filmów, które usuwają efekt aberracji chromatycznej.

  Aberracja chromatyczna w filmie

  Aberracja chromatyczna powoduje, że krawędzie obiektów są nieostre oraz mają nienaturalne kolory, zwłaszcza na styku kontrastów w ujęciu. Istnieje szereg metod, które pozwoli Ci skorygować ten niepożądany efekt. Należy jednak pamiętać, że aberracja chromatyczna może być też celowym zabiegiem artystycznym w filmie. Wprowadza nierealistyczną, nieco senną i bajkową poświatę kolorów. Wszystko zależy od zamysłu i wizji twórcy.